The Guardian: “Türk Dizileri Dünyayı Nasıl Ele Geçiriyor?”

Dünyada en çok televizyon izleme mühletine sahip olan toplumlardan biri olarak, ürettiğimiz diziler de dünya çapında ses getiriyor. Farklı lisanlara dublajları yapılan ve merakla takip edilen Türk dizileri, dünyada en bilinen İngiliz gazetelerinden biri olan The Guardian'a husus oldu.

Pakistanlı gazeteci Fatima Bhutto'nun  “Türk dizileri dünyayı nasıl ele geçiriyor” başlığını atarak yazdığı yazıda, Türk dizilerinin Batı televizyonunu tehdit ettiğini öne sürüyor. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Kısmı Araştırma Vazifelisi olan İstek Öztürkmen'in görüşlerinin de alıntı yapıldığı yazıda, Türk dizilerinin pembe dizi olarak yorumlanmasının gerçek olmadığı tabir ediliyor.

Türk dizileri ikinci sırada

Gümüş, Binbir Gece, Aşk-ı Memnu, Mükemmel Yüzyıl üzere bir vakitler Türkiye'de herkesi ekranları başına kitleyen üretimlerin 100'den fazla ülkede gösterildiğini söyleyen Guardian, memleketler arası satışlar ve global izlenme sayısı bakımından da ABD dizileri akabinde ikinci sırada yer alıyor.

Yazara nazaran Halit Ergenç, ülkü Türk Erkeği

Ocak 2011'de birinci kısmını izlediğimiz ve birkaç yıl boyunca dizi kesimini kasıp kavuran; bununla birlikte Yasal Sultan Süleyman'ı olmadığı gibi yansıttığı için birçok tenkide de maruz kalan Süper Yüzyıl dizisinin başrol oyuncusu Halit Ergenç'in de görüşleri de yazıda yer alıyor. Muharrir Fatima Bhutto, Halit Ergenç'i “ideal Türk erkeği” olarak nitelendirirken Ergenç ise ABD dizilerini Türk dizilerinden ayıran en değerli özelliğin hislere dokunması olarak belirtiyor.

Bhutto, mail yoluyla Kıvanç Tatlıtuğ'dan da yorumlar almış. Tatlıtuğ'a nazaran Türk dizilerini başarılı hale getiren şeyler, Hollywood'un üzerinde durmadığı istikametleri mevzu olarak işlemesi.

Başa dön tuşu