The Last of Us Dizisindeki 7 Sahneyi Oyunla Kıyasladık

Oyun bölümünün yıllar içinde yavaş yavaş yükselişi hem sinema hem de televizyon kesimini şaşkına çevirmişti. Bir devir “çocuk eğlencesi” olarak görülen görüntü oyunları şu anda hem sinema bölümünden hem de müzik bölümünden daha büyük bir tüketim ve pazar hissesine sahip. Bu nedenle pek çok dizi ve sinema stüdyosu başarılı oyunları dizi ya da sinema olarak ekrana uyarlıyor.

Ancak olağan ki her oyun uyarlaması sinema ve dizi başarılı olmuyor. Geçmişte yaşanan Alone in the Dark (2005), Max Payne (2008) ve Assassin’s Creed (2016) üzere sayısız fiyasko, ilginin azalmasına neden olmuştu. Fakat bilhassa The Witcher ve Cyberpunk Edgerunner ile son periyotta dikkat çeken oyun uyarlamalarını gören oyuncular yine uyarlama içeriklere bir talih vermeye başladı.

İşte The Last of Us da tam olarak bu kuşağın eseri!

Naughty Dog’un başarılı oyunu The Last of Us ise aslında The Witcher sonraki birinci “yeni nesil” oyun dizilerinden birisi olmayı amaçlıyordu. Fakat çekimlerde yaşanan aksaklıklar ve ertelemeler nedeniyle dizinin çıkış tarihi birazcık gecikti. Geçtiğimiz hafta birinci kısmı yayınlanan dizi, ülkemizde BluTV üzerinden seyircilerle buluştu ve hem ülkemizde hem de global çapta büyük bir beğeni topladı. Olağan ki diziyle ve bilhassa karakterlerle ilgili kimi tenkitler de yapıldı fakat büyük bir çoğunluk, diziyi “oyunun aynısı” hatta “oyundan daha iyi” olarak nitelendirdi.

Biz de sizler için The Last of Us dizisindeki birtakım sahneleri oyundaki sahnelerle karşılaştırdık. Bakalım dizi sahiden de “oyunun aynısı” mı?

Uyarı: Yazının geri kalanında hem The Last of Us dizisi hem de birinci oyun hakkında çokça spoiler bulunmaktadır.

HBO bu işi biliyor: Sarah’nın hediyesi

Dizinin tahminen de oyundan en net ayrıldığı kısımlardan birisi başlangıç sekansıydı. Oyunda direkt olarak Joel’in akşam işten konuta geldiği sahneden kıssaya giriş yaparken dizideyse Joel’i, Sarah’yı ve Tommy’i biraz daha yakından tanıyoruz. Bilhassa oyunu oynayanların ziyadesiyle güzeline gidecek ayrıntılar barındıran bu ufak sekansın akabinde Sarah’nın, babasına ikram verdiği sahneyi görüyoruz.

Bu sahneyi repliklerine kadar değiştirmeden koymaları bana kalırsa pek yerinde bir tercih olmuş. Oyunları oynamayanlar için her halde hoş bir sahne ortaya çıkabilirdi fakat TLOU Part 1’i oynamış ve diziyi izleyen oyuncular için bu kritik sahnenin değiştirilmesi dizi hakkında negatif ön yargıların oluşmasına neden olabilirdi.

Daha etkileyici olabilirdi: Enfekte olanlarla birinci temas

Sıradaki sahnemiz ise Joel, Sarah ve Tommy’nin enfekte olan “koşucu”larla ilk teması üzerine heyeti. Oyunda Joel, kızını korumak için komşusunu silahla öldürüyor ve daha sonra Tommy’nin gelişiyle birlikte ikilimiz meskenlerinden ayrılıyordu.

Dizideyse olaylar biraz farklı işlenmiş ve Sarah, komşusuyla karşılaştıktan sonra Joel’in onu kurtarmasını izlemiştik. Hem oyunda hem de dizide birinci sefer Joel’i enfekte olanlarla “savaşırken” görmüştük lakin dizide Joel’in, komşusuna İngiliz anahtarıyla saldırması katiyen oyunda silahla saldırıyor olması kadar tesirli olmadı. Diziyi izleyen pek çok oyuncu da bu sahnenin de orijinalde olduğu üzere kalması gerektiğini düşünüyor. Ayrıyeten Sarah’nın, enfekte olan komşusuyla karşılaştığı sahne klasik zombi sinemalarındaki müsabakalara benziyor. Yani ziyadesiyle klişe. 

Dizinin oyuna taş çıkardığı sahne: Otomobille kaçış ve kaza

“Zombi” istilasındaki kasabanın nasıl kaosa sürüklendiğini ve Joel’le Sarah’nın bu kaostan kaçış uğraşını gördüğümüz bu sekans, oyunla neredeyse birebir aynı. Bilhassa kamera açıları, diyaloglar, karakterlerin yaşadığı gerginliğin aktarılması ve kasabanın durumu bu sahnede pek çok izleyeni kendine hayran bırakıyor.

Oyundaki kaza sahnesinde bize çarpan aracı net bir formda görebiliyorduk lakin dizide o anda ana odak düşen uçağın patlamasıydı. Olağan ki bu sahneyi karakterlerin odak açısından gördüğümüz için burada Tommy, Joel ve Sarah’nın düşen uçağa odaklandıklarını ve bu nedenle gelen aracı görmediklerini anlayabiliyoruz. Ayrıyeten oyunda olmayan düşen uçak sahnesinin de yaşanan kaosu çok güzel aktardığı bir gerçek. Bu noktada kaçış ve kaza sahnelerinin gerçek oyundaki sahneye kıyasla daha etkileyici olduğunu söylememiz gerek.

Joel’in kırılma noktası: Sarah’nın ölümü

Oyunun birinci dakikalarındaki en vurucu yer olan bu sekans, Joel’in hayatını kökten değiştiriyor. Ana karakterimiz, kızı Sarah’nın bileği kırıldığı için onu kucağında taşıyarak kaostan uzaklaştırmaya çalışıyor lakin bir FEDRA askeri tarafından durduruluyor. Joel ve Sarah enfeksiyon kapmamış olsalar da asker onları öldürmek için ateş ediyor ve kurşunlar maalesef Sarah’yı buluyor.

Oyunda zati bu sahne mümkün olabildiğince dramatik ve vurucu bir halde verildiği için HBO imal takımı bu sahneyi de değiştirmemiş ve olduğu üzere diziye koymuş. Pek çok oyuncuya nazaran bu sahne hem dizinin hem de oyunun en büyük iki kırılma anından birisi. Bu nedenle sahnenin bu kadar başarılı ve gerçek bir halde diziye aktarılması oyuncuları ziyadesiyle sevindirdi.

Diziyle oyunun birbirinden ayrılmaya başladığı sahneler: Karantina Bölgesi

Dizinin günümüzde geçen sahnelerine birinci geçiş yaptığımızda Joel ve “ortağı” Tess’in Karantina Bölgesi’nden kaçma planlarını öğreniyoruz. Bu noktada Tess’in dayak yemesi lakin intikam alması ve Ateş Böcekleri’nin taarruzunda tek başına olması diziyle oyunu birbirinden ayırıyor. Lakin yeniden de Tess’i yalnız görmemiz ve onun öyküsüne bir bakış atmamız, Tess’in oyundakinin tersine bir yardımcı karakter yerine uzun soluklu bir yoldaş olacağını bizlere gösteriyor.

Joel ve Ellie’nin birinci karşılaştığı sahnedeyse Ellie’nin Joel’e oyundakinin tersine çok daha zalimce saldırması dikkat çekiyor. Bu noktada dizideki Ellie’nin oyundakine kıyasla çok daha asi ve saldırgan olacağını tahmin etmek pek de güç değil. Sahne, oyuna kıyasla biraz farklı olsa da hedefine çok başarılı bir biçimde hizmet ediyor ve birbirinden hiç de hazzetmeyen iki karakterin mecburen birlikte yola çıkışını bizlere hoş bir halde aktarıyor.

Oyunun ve dizinin ikonik sahnelerinden: Joel vakit öldürüyor.

2013 yılında The Last of Us’ın birinci oyunu çıktığında oyundaki birtakım sahneler ikonikleşmiş ve Reddit forumlarında birer “meme” haline gelmişti. Bu sahnelerden birisi de Joel ve Ellie’nin ortasında geçen “zaman öldürme” konuşmasıydı. Hatta oyunun kıssasını hazırlayan Neil Druckmann bu sahnenin aslında dramatik olmasını amaçladığını lakin garip bir biçimde bunun bir göğüs haline gelmesinden keyif aldığını belirtmişti.

Dizideyse bu sahneyi repliklerine ve Joel’in yatma biçimine kadar birebir aynı halde görüyoruz.

İlk kısmın sonu: Karantina Bölgesi’nden kaçış.

İlk kısmın son sahnelerinden birisi olan bu sahnede karakterlerimiz gizlice karantina bölgesinden kaçmaya çalışıyor lakin FEDRA (Federal Afet Müdahale Ajansı) askerleri tarafından yakalanıyordu. Oyunda bu sahnede Joel, Ellie ve Tess üçlüsünü iki FEDRA askeri yakalıyor ve takviye kuvvet çağırıyordu. Daha sonrasında Ellie, FEDRA askerini bıçaklıyor ve ortalık karışıyordu. Karakterin küçük sırrı açığa çıkıyor ve sonrasında karakterlerimiz gelen dayanak kuvvetlerini aşarak yollarına devam ediyordu.

Dizideyse bu kısım biraz farklı. Joel, Ellie ve Tess üçlüsü karantina bölgesinden çıkmaya çalışırken daha evvelden Joel’in iş yaptığını bildiğimiz bir FEDRA askeri tarafından yakalanıyordu. Tıpkı oyunda olduğu üzere Ellie, askeri bıçaklıyordu. Fakat bu sahnede Joel’in askere saldırmasındaki ana motivasyonunu görüyoruz. Kızının mevtini hatırlayan Joel, bir saniye bile tereddüt etmeden FEDRA askerinin üzerine atlıyor ve askeri yumruklayarak pipetle beslenmeye mahkûm bırakıyordu.

Bu noktada dizideki sahnenin oyundakine kıyasla çok daha vurucu olduğunu ve oyunda da olduğu üzere gelecekte Joel ile Ellie ortasında bir baba-kız bağının gelişeceğinin ispatını görüyorduk. Bu noktada Joel’in Ellie’yi oyuna kıyasla çok daha süratli kabul edeceğini ve ikilinin maceralarında onu daha fazla muhafazaya çalışacağını düşünüyorum.

Peki genel olarak birinci kısım ne kadar dengeli?

Oyunun birinci 1 saatini bahis alan birinci kısım, kimi karakter seçimleri ve öyküde ufak tefek değişikliklere karşın birinci oyunu oynayan ya da oynamayan pek çok izleyicinin ziyadesiyle güzeline gitti. Bilhassa dizinin özgün öyküye bağlı kalarak oyuncu memnun etmesinin yanı sıra oyunlarla ilgisi olmayan dizi sever kitleyi de kendine bağlayabilmesi büyük bir muvaffakiyet.

Tabii ki bunun bir dizi olduğunu ve oyunun yaklaşık 17 saatte biten öyküsüne kıyasla pek çok ekstra macera barındıracağını unutmamak lazım. Yani ilerleyen kısımlarda aslında oyunda hiç olmayan lakin oyunun hikayesiyle dengeli sahnelerle müsabakamız mümkün. Esasen birinci iki oyunun öyküsünü yazan Neil Druckmann’ın bu dizide de yazar olarak yer alması bunun bir ispatı.

Başa dön tuşu