The Lighthouse’dan Fragman Geldi

The Witch sinemasıyla tanınan direktör Robert Eggers, yeni sineması The Lighthouse ile tekrar insanları germeyi amaçlıyor. Siyah beyaz çekilen sinemada başrolleri Willem Defoe ve Robert Pattinson paylaşıyor. 

İki aktör, uzak bir adadaki bir deniz fenerinin saçı latifeli bol bekçilerini oynuyorlar. Başta her şey yolunda gitse de olaylar çok süratli bir formda karmaşıklaşıyor. Sinemanın fragmanı da hayli ürkütücü ve tüyler ürpertici. 

Eggers, fragmanda insanı bir kutuya hapsedilmiş üzere hissettiren garip bir en uzunluk oranı olan 1.19:1 ölçüsü kullanıyor. Bu oran, çekilen birinci sinemalar ile benzerlik gösteriyor. İmgeyi sıkıştırınca ortaya epeyce rahatsız edici ve klostrofobik bir hava çıkıyor. 

Eggers, sineması 35 mm negatif sinemalarla çektiğini ve sinemanın, eski sinemalara benzemediğini fakat onlara referans verdiğini söyledi. Ayrıyeten Eggers o devrin konuşmalarına dair çokça çalışma yaptıklarını ve devrin lisanını, aksanlarını tahlil ettiklerini söyledi. Willem Dafoe, Maine çiftçilerinin; Patterson ise devrin denizcilerinin aksanıyla konuşuyor. 

The Lighthouse, uzak bir adada, 1890’ların New England’ında geçen hipnotik ve halüsinatif bir kıssa olarak isimlendiriliyor. 

The Lighthouse sineması, Cannes’da gösterildi ve önümüzdeki ay da TIFF’de yer alacak. ABD’de 18 Ekim’de vizyona girecek olan sinemanın ülkemizde vizyona girip girmeyeceği ise tam olarak bilinmiyor.

Başa dön tuşu