Uygun Fiyatlı Sinema Aboneliği Sunan Sinemia Kapandı

Film imalcileri ve sinema şirketleri ortasında büyük tartışmalara sebep olan kampanyalı bilet satışı, 1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni kanunla birlikte büsbütün kaldırıldı. Daha evvel çeşitli e-ticaret sitelerinde uygun fiyatlı sinema bileti bulabilmek yahut çeşitli restoranlardan ve hatta akaryakıt istasyonlarından sinema bileti alabilmek mümkünken artık bu olay tarihe karışmış oldu.

Sinema şirketlerinin toplu olarak bilet satışı yapması sonucu kullanıcılara uygun fiyatlı olarak sunulabilen bu biletler, Sinemia üzere abonelik sistemlerinin de ortaya çıkmasını sağlamıştı. Aylık muhakkak sayıda yahut sınırsız sinema biletini uygun fiyatlarla kullanıcılarına sunan Sinemia, yeni maddeden sonra bu faaliyetlerini sürdüremeyeceğini açıklayarak tüm faaliyetlerini sonlandırdı.

Daha evvel ABD'de de faaliyet gösteren Sinemia tarafından gelen açıklamaya göre ABD'li rakibi MoviePass'in aldığı yatırımlar ve maruz kalınan çeşitli davalar sonucu şirketin ABD faaliyetleri durdurulmuştu. Bunun akabinde Türkiye pazarına odaklanmayı planlayan Sinemia, Türkiye'de de 7163 sayılı sinema kanunuyla bilet tedariği yapamaz hâle geldi.

Bir müddet evvel kullanıcıları bir epey kızdıran ve aboneliğin üstüne tekrar para talep eden katkı hissesi üzere uygulamalarıyla sistemi ayakta tutmaya çalıştıklarını belirten Sinemia'nın, son kanunla birlikte hizmetlerini hiçbir formda sürdüremez hâle geldiği belirtildi.

1 Temmuz 2019 itibariyle yeni üyelik satışlarını durduran Sinemia, yıllık yahut 6 aylık üzere uzun periyodik abonelikler yapan kullanıcılarına ise maalesef somut bir tahlil sunmuyor. Yapılan açıklamada ödemenin yapıldığı bankaya ilgili hizmetin alınamadığı tarafında harcama itirazında bulunulmasını öneren Sinemia, toplu bilet alımlarında indirimin ve gerekli teknolojik altyapıların tekrar sağlanması durumunda tekrar hizmet vermeyi planladıklarını da açıkladı.

Sinemia'nın yayınladığı resmi duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu