Yabancı Sinema Filmleri, Yerli Filmleri Gişede Gömdü

Geçtiğimiz aylarda Türkiye sinemasında büyük bir tartışma yaşanmıştı. Türkiye’nin en büyük salon zincirinin sahibi olan Cinemaximum ile sinema dalında yer alan isimler ortasında patlamış mısır krizi çıkmıştı.

Aralarında Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar üzere büyük gişe hasılatları yapan sinemaların imalcileri, oyuncuları biletlerde yapılan patlamış mısır ataklarından şikâyetçi olmuşlardı. Bu olayın sonu ise Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan yeni yasaya kadar ilerlemişti.

Yaşanan tüm bu olaylar sonrası düzenlenen maddeyle birlikte ülkemizdeki sinema salonlarında yayınlanacak sinemaları onaylayacak bir heyet kurulmuştu. Bu gelişmeler, ülkedeki kimi sinemaseverlerin yansısını çekmiş ve sinemalara sansür uygulanabileceği tezlerine yol açmıştı.

Yerli sinemaların gişedeki düşüşü

()

Box Office Türkiye, bugün Instagram hesabından 2019’un birinci 35 haftasını kapsayan bir grafik yayınladı. Yerli ve yabancı sinemalara giden seyirci sayılarının gösterildiği bu grafikte yerli sinemalara giden seyirci sayısında büyük bir düşüş yaşandığı gözlemleniyor.

Box Office Türkiye datalarına nazaran 2019’un birinci 35 haftasında sinema salonlarına toplamda 33,5 milyon kişi giderken bunun 14,4 milyonunu yerli sinemalara 19,1 milyonunu ise yabancı sinemalara gidenler oluşturuyor.

Grafikte dikkat çeken bir öbür şey ise oranlar. 2019’un birinci 35 haftasında sinemaya giden seyirci oranında %23,3’lük bir düşüş gözlemleniyor. Yerli sinemaya giden seyircilerde ise neredeyse yarı yarıya bir azalma kelam konusu: %43,2. Yabancı sinemaların gişesindeyse %4,2’lik bir artış gözlemleniyor.

Gişe canavarı filmler

Yerli sinemalardaki düşüşün sebebi birçok etkene bağlanabilir lakin en büyük etkenlerden bir tanesi hiç elbet ki gişe canavarı yerli sinemaların 2019 içerisinde şimdi vizyona girmemiş olması. Örneğin 2 farklı sinemanın tek seferde yayınlanacağı Cem Yılmaz’ın yeni sineması Karakomik Sinemalar şimdi vizyona girmedi.

Bir öbür yerli gişe canavarı olan ve 2017 yılında çıkan son sineması Recep İvedik 5 ile 7,5 milyona yakın seyirciye ulaşan Şahan Gökbakar da devam sinemasını şimdi vizyona sokmadı.

Muhtemelen 8 Kasım’da vizyona girecek olan Recep İvedik 6 ve 18 Ekim’de vizyona girecek olan Karakomik Sinemalar, ortadaki bu farkın azalmasını tahminen de yerli sinema seyircisinin yabancı sinema seyircisini geçmesini sağlayacak.

Peki siz yerli sinemalardaki seyirci sayısındaki düşüşü nasıl yorumluyorsunuz? Sizce Organize İşler: Sazan Sarmalı haricinde gişe canavarı yerli sinemaların vizyona girmemiş olmasının tesiri nedir? Fikirlerinizi ve niyetlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu