Zaman kavramlı en iyi bilim kurgu filmleri!

Paralel cihan var mıdır, gidilebilir mi, koşulları ne olur ve sayısız teoriyi internet ortamında meraklılarından okumak mümkündür. Şayet yok ben okumak değil de şöyle sıkı bir sinemada izletip anlamak istiyorum diyorsanız hazırladığımız sinema listemiz tam da size nazaran.

İşte vakit kavramlı en düzgün bilim kurgu sinemaları;

Geleceğe Dönüş- Back to the Future 

Geleceğe Dönüş’te, meczup dolu bilimadamı Dr. Brown vakitte seyahati mümkün kılan bir otomobil geliştirir. Bu makineyi birinci kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir atak, kendi mukadderatını farklı bir noktaya sürükleyebilecek bir kusura sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu yanılgıyı bir biçimde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

Zamanda seyahat temalı sinemaların atalarından olan ‘Geleceğe Dönüş’ hem direktörü Robert Zemeckis’in hem de devir sinemasının şahlandığı anlardan biridir. Gösterime girdiği periyot insanlığını bir epey heyecanlandıran ve kısa bir mühlet sonra kült mertebesine erişmiş, o güne kadar daima tv dizilerinde yer alan başrol oyuncusu Michael J. Fox’a da büyük ün getirmiştir.

Kelebek Tesiri – The Butterfly Effect

Yıl 2002… Evan Treborn, bilhassa ağır gerilime yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun nedeni ise karanlık geçmişidir… Treborn çocukluğunda cinsel tacizlere maruz kalmış ve kuvvetli ruhsal travmalar yaşamıştır. Treborn tesadüf yapıtı vakitte seyahat yapıp geçmişe dönebildiğini fark eder ve geçmişinin bu kısımlarını silmek için uğraşmaya başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran genç adam geçmişini yine kurgulamaya başlar. 

‘Kelebek Etkisi’ iki genç direktör Eric Bress ve J. Mackye Gruber’ın imzasını taşıyor. Bilim kurgu ve tansiyon öğelerini birbirine harmanlayan yapıt gösterime girdiği periyot büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.

Yıldızlararası-Interstellar

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve hüneri yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; maksadı iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için şiddetli bir karar alması gerekir… 

Christopher Nolan’ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve direktörlüğünü sırtladığı sinemanın yıldız oyunculardan oluşan oyuncu takımında Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine üzere isimler yer alıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren sinemanın senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun kainattaki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor.

Başa dön tuşu