1917 Filminin Fragmanı Yayınlandı

Yönetmen koltuğunda Skyfall, Spectre ve American Beauty sinemalarından tanıdığımız Oscar ödüllü yönetmen Sam Mendes’in oturduğu 1917 sinemasının fragmanı yayınlandı. Öncelikle şunu belirtelim; fragman, Mendes’in Birinci Dünya Savaşı'nın klostrofobik ve yırtıcı tabiatını başarılı bir formda yakaladığını gösteriyor. Bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı, kendisinden evvelki başka savaşlara göre daha yabanî ve yok ediciydi.

Savaşta siper yarışları sık sık çıkmazlara neden olabiliyordu. Askerler, uzun mühlet çamurlu siperlerde kamp yapmaya zorlanıyordular. Dolayısıyla savaştan kaynaklanan kayıplara bir de hastalıktan kaynaklanan kayıplar da eklenmişti. Uzun lafın kısası film, bu atmosferi bize gerçekçi bir formda yansıtacak üzere duruyor.

Filmin oyuncu takımında Sherlock, Doctor Strange, The Imitation Game ve öbür birçok imalden tanıdığımız Benedict Cumberbatch; Game of Thrones, Medici ve Bodyguard dizilerinde rol almış Richard Madden; A Single Man, The King’s Speech, Kingsman serisi ve Mamma Mia üzere üretimlerde rol almış usta oyuncu Colin Firth üzere isimlerin yanında Mark Strong, Game of Thrones’ta kral Tommen Baratheon olarak gördüğümüz Dean-Charles Chapman; Pride, Spectre ve Sherlock üzere üretimlerden tanıdığımız Andrew Scott üzere isimler yer alıyor.

Filmde Birinci Dünya Savaşı’nda 2 genç İngiliz askerine başarılması imkansız bir misyon veriliyor. Vakte karşı yarışlarında genç askerler, düşman gölgelerinden geçmeli ve binlerce askere karşı yapılacak olan saldırıyı durdurmak için bir iletisi iletmeliler. 1917 sineması, ülkemizde 9 Ocak 2020’de vizyona girecek.

Başa dön tuşu