Apocalypse Now’un 4K Sürümünün Gösterildiği Sony Projektörü

40. yılını dolduran Apocalypse Now, yıl dönümü sebebiyle Blu-Ray ve 4K/Ultra HD diskler için gelişmiş teknolojiyle birlikte yine düzenleniyor. Vietnam Savaşı’nı anlatan bu sinema; hayli uzun, güçlü ve gürültülü bir imal.

Film 1979 yılında çıktığında sinemalarda 2,5 saatlik bir uzunluğa sahipti, 2001 yılında Apocalypse Now Redux olarak 35 mm çıkan sinemanın uzunluğuysa 3 saat 22 dakikaydı. En yeni versiyon olan Apocalypse Now Final Cut ise yaklaşık 3 saatlik bir uzunluğa sahip.

Sony 4K Laser:

Filmin Final Cut sürümünün DVD’leri ve Blu-Ray’leri piyasaya sürülmeden evvel sinema salonlarında tekrar gösterime giriyor. Birçok sinema salonuysa sineması, şimdi bir yıl evvel piyasaya çıkan Sony’nin en yüksek teknolojiyi kullandığı aygıtı 4K Laser Cinema Projectors ile gösteriyor.

20. yüzyılda büyük bütçeli sinemaların büyük bir çoğunluğu 35 mm sinemalarla çekiliyordu. Günümüzdeyse sinemaların büyük bir kısmı 2K, 4K ve hatta yerine nazaran 8K dijital kameralar ile çekiliyor. Olağan bu sinemaların boyutunu da artırıyor. Örneğin Apocalypse Now Final Cut, 345 GB’lık bir boyuta sahip lakin buna eş kıymet olarak perde de görülecek birçok ayrıntı oluyor.

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan aygıt, Sony 4K Laser. İki metal kesimden oluşan bu aygıtın üst tarafta yer alan kısmı projektör. Bu projektör ile eski projektörlerin ortasındaki kalite farkının sebebi ışık kaynağı. Yani bu projektör ile eski projektörler ortasındaki farkı kesin olarak görmek için karanlık bir sahneyi izlemek kâfi olacaktır.

Alamo Drafthouse LaCenterra’da projeksiyoncu olan Noah Fife, Sony 4K Laser’ın zenon ampuller değil lazer kullandığını ve daha yüksek kontrast oranına sahip olduğunu söylüyor. Sony 4K Laser’ın kontrast oranının 15.000:1 olduğu, zenon ampullü eski projektörlerinin ise 2.000:1 olduğu ifade ediliyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu