Artık Netflix Orijinal Yapımlarında Sigara İçilmeyecek

Netflix imallerinde orta ara sigara ya da puro içen, tütün mamulleri tüketen karakterler ile karşılaşıyoruz. Platformda bundan sonra yayınlanacak olan içeriklerde bu eserlerin kullanımını çok daha az görebiliriz. 

Netflix, TV-14 yahut altı diziler, ayrıyeten PG-13 yahut altı sinemalarda sigara ve elektronik sigara içilmeyeceğini, bunun tek istisnasının ise tarihi açıdan ya da gerçekler açısından doğruluk olduğunu açıkladı. 

Daha fazla yetişkinlere yönelik olan serilerde de sigara ve e-sigara kullanımı, yaratıcılar için değerli olmadığı ya da karakterin tanımlayıcı bir özelliği olmadığı sürece kullanılmayacak. 

Sigara aykırısı bir küme olan Truth Initiative isimli sivil toplum kuruluşu, geçen hafta yaptığı açıklamada, gençler ortasında tanınan olan dizilerin %92’sinde tütün eserleri kullanıldığını, bu oranın geçen yılki rapordan bu yana %16 arttığını söyledi. 

Netflix dizilerinde görülen tütün mamulü eserlerin sayısı yıldan yıla artış gösteriyor. Yeni düzenleme şu anda yayında olan üretimleri etkilemeyecek olsa da ileride gösterilecek olan üretimlerde kıymetli olacak. 

Twitter’da bu açıklamanın yansımaları ise Stranger Things dizisinde sigara içilip içilmeyeceği konusundaki tartışma oldu. Birtakım bireyler o periyotta sigaranın çok tüketildiğini söylerken, kimi şahıslar ise sigara içmenin karakterlere bir şey katmadığını belirtti.

Başa dön tuşu