Azra Kohen’den Fi Hakkında Açıklama: İzlerken Kahroldum

Yazar Azra Kohen, Fi-Çi-Pi üçlemesiyle birlikte önemli bir muvaffakiyete ulaşmış, birçok kişi tarafından konuşulmuştu. Kitapların bu kadar büyük muvaffakiyetinin sonucunda Fi kitabı bir diziye uyarlandı ve PuhuTV'de gösterime girdi. Dizi de bir sıralar ziyadesiyle konuşulmuş ve muvaffakiyet elde etmiş olsa da Kohen'in hiç şad olmadığı ortaya çıktı.

Şalom Gazetesi’nden Zehra Çengil Küçük, Kohen'e başarılı kitaplarının dizi uyarlamalarının dava sürecine ait sorular sordu. Kohen, kendisine yöneltilen “Fi – Çi – Pi’nin ekranda olması aslında çok ses getirdi lakin şu an bir dava süreci var. Bahseder misiniz?” sorusunu yanıtladı.

Çizgiyi bu kadar aşacaklarını düşünmemiştim diyen Kohen, şu açıklamalarda bulundu:

“Mahkemeye intikal etti olay. Bana verilen kelamlar ve bu kelamlara uygun bir kontratımız vardı. Kendimi manası korumakla yükümlü hissediyorum. Fi dizisi ikinci döneminden itibaren kitapla hiç benzerliği bulunmayacak formda karakterlerin alındığı farklı, yüzeysel bir öyküye, benim açımdan utanç verici hale dönüştü, ben de engelledim. İzlerken kahroldum.”

“İkinci dönemi, dördüncü kısımdan sonra izlemedim. Çok uygun bir kontratım vardı, çizgiyi bu kadar aşacaklarını düşünmemiştim. Yarattığım karakterlere sahip çıkıyorum. Diziyi bitirmek de çok zordu fakat bitirdim.”

Başa dön tuşu