Disney, Kendi Küresel Gişe Rekorunu Kırdı

Disney, bu yıl gişede en büyük sinema şirketi olduğunu bir sefer daha kanıtlamayı başardı. 2016 yılında 7,61 milyar dolar gişeye ulaşarak tüm vakitlerin en çok gişe yapan stüdyosu olmayı başaran firma, 2019’da daha şimdiden bu rekoru geliştirdi.

Geçtiğimiz hafta sonuna ilişkin sayıların paylaşılmasının akabinde, Disney toplamda 7,67 milyar dolar gişeye ulaşmış oldu.

Stüdyonun başarısı bu kadarla da kalmayacak. Avengers: Endgame ile esasen büyük gelir elde eden firma, Frozen 2, Maleficent’in devam sineması, Star Wars: The Rise of Skywalker üzere üretimlerle rekorunu geliştirecek. 

Disney ayrıyeten ABD dışında 5 milyar doların üstünde gişe yapan birinci stüdyo da olmayı başardı. Firma şu anda ABD dışında 5,09 milyar dolar gişeye ulaşmış durumda.

Firmanın şu anda en çok gelir elde eden 6 sineması, Avengers: Endgame (2,79 milyar dolar), Captain Marvel (1,1 milyar dolar), Aladdin (1 milyar dolar), The Lion King (962 milyon dolar) ve Toy Story 4 (917 milyon dolar) oldu.

Disney, Fox’u satın aldıktan sonra ABD içi pazarın %40’ına sahip oldu. En yakın rakipleri Warner Bros ve Universal’in pazar hisseleri ise %13 civarında. 

Öte yandan Disney için de her şey güllük gülistanlık değil. Firmanın elinde para kazandırmasını umdukları, lakin gereğince para kazandırmayan Dumbo ve X-Men: Dark Phoenix üzere üretimler var. Tekrar de şu anda Disney olmak, sinema dalında olabileceğiniz en yeterli şey.

Başa dön tuşu