Joker Filmi İçin Sinema Salonlarında Polisli Önlem

Kaliforniya polisi, hayranları, tehlike belirtilerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken Los Angeles Polis Departmanı, sinema 4 Ekim’de vizyona girdiğinde sinema salonlarının etrafında olacaklarını açıkladı. Bu türlü bir uygulamaya gidilmesinin sebebi ise 2012 yılında Colorado’daki bir salonda Batman sineması gösterilirken silahlı akın düzenleyen, 12 kişinin vefatına ve 70 kişinin yaralanmasına sebep olan James Holmes.

Cuma günü yapılan polis açıklamasında “Los Angeles Polis Departmanı, halkın tasalarının ve Joker sinemasının galasının tarihi kontaklarının farkında. Los Angeles bölgesinde dikkate kıymet bir tehdit bulunmasa da departmanımız, salonların etrafında yer alacak” denildi.

Polis tedbirleri haricinde ABD’deki birtakım salonlar, hayranların boyalı yüzlerle, farklı kostümlerle ve büyük çantalarla sinema salonuna girmesini yasakladı.

Avustralya’daki sinema da polis takviyesi istedi

İnsanların toplu halde bulunduğu alanlara silahlı taarruzların çokça gerçekleştiği ABD’nin haricinde Avustralya’daki bir sinema da Joker sineması için polis dayanağı istedi. Çarşamba günü Reddit’te 4chan üzerinden yapılan bir paylaşımın ekran manzarası tartışmaya açıldı.

Anonim bir hesap, Joaquin Phoenix’in canlandırdığı Joker karakterinin bir görselini paylaşarak “Aranızdan kimileri haklı. Yarın Sidney’deki Ritz Sineması’na gitmeyin” dedi. Yapılan paylaşım daha sonra silindi. Kullanıcının yazdığı 'aranızdan bazıları', 2015 yılında ABD’nin Oregon eyaletindeki okul saldırısından saatler evvel 4chan üzerinden yapılan paylaşımda da kullanılmıştı.

Avustralya NSW Polis Sözcüsü, polisin çevrimiçi ortamlarda yapılan paylaşımların farkında olduğunu söylerken Ritz Sineması İşletme Müdürü Benji Tamir, polisin bilgilendirildiğini, işlerine olağan günündeymiş üzere devam etmeleri istikametinde tavsiye geldiğini ve bu tavsiyeye uyacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu