Disney+, Netflix’e İyi Bir Rakip Olacak

Disney’in D23 Expo aktifliği devam ediyor. Aktiflikte yapılan açıklamalar ise büyük ilgi uyandırıyor. Şimdiye kadar pek çok Marvel üretimleri hakkında haberler, Disney’in yeni yayın servisi hakkında açıklamalar, Marvel dizileri hakkında bilgiler, yeni sinemalara dair görseller paylaşıldı. 

Disney+ hakkında yapılan açıklamalar, platformun Netflix’ten ziyadesiyle farklı olacağını ortaya koydu. İki taraf ortasında sıkı bir rekabet olması beklense de işleyişlerindeki farkın bu kadar bariz olacağı kestirim edilmiyordu. 

Disney+ Netflix’ten çok daha ucuz olacak

Pek çok bölgede 12 Kasım’da yayın hayatına başlayacak olan Disney+ servisi, ABD’de aylık 6,99 dolar olacak. Yıllık abonelikte fiyatı daha da düşecek. 6,99 dolarlık pakette dört ekranda tıpkı anda 4K seyretmek mümkün olacak. Benzeri düzeydeki Netflix hizmeti ise ABD’de 15,99 dolar olarak fiyatlandırılıyor. Disney+ hesaplarının 7 farklı kullanıcıya kadar destekleyeceği de tabir edildi. 

Disney+’ın ABD dışındaki ülkelerde de misal bir fiyat rekabetine girip girmeyeceği merak ediliyor. Öte yandan çabucak her çevrimiçi hizmet platformunun fiyatlar açısından mahallî piyasalara nazaran yeni fiyatlar belirlediği biliniyor.

Disney+’ta diziler haftalık kısımlar halinde yayınlanacak

Disney+, başlangıçta platforma özel içeriklerle dolup taşmayacak. Bu nedenle de ABD’li cümbüş devi müşterilerinin uzun müddet platformda kaldığından emin olmayı amaçlıyor. Disney+ üretimleri, klasik TV yayıncılığından aşina olduğumuz formda her hafta bir kısım olarak yayınlanacak. 

Bu açıdan bakıldığında Netflix’in bir oturuşta dizileri büsbütün izletme, bir günde bir dönem yayınlama alışkanlığı ile Disney+’ın karşı karşıya geleceği gözüküyor. Öte yandan Game of Thrones üzere üretimler da misal formda kısım bölüm yayınlanmalarına karşın başarılı oldu. 

Başa dön tuşu