Dünyanın İlk Animasyonu Nasıl Yapıldı?

Hayatta kalan en eski canlandırma özelliği aslında Walt Disney tarafından değil, Lotte Reiniger isimli bir Alman kuklacı tarafından yapılmıştı. Prens Achmed'in Maceraları (1926) isimli sinema, izleyen animatörlerin gelecek sinemaları üzerinde büyük bir tesir oluşturacak yaratıcı ve teknik bir ustalık yapıtıydı.

Disney'in yükselişi ve ABD sinema stüdyolarının baskınlığı, Reiniger’in ismini büyük ölçüde unutturdu. Son yıllarda çalışmalarını toplumsal medyada paylaşan hayranları ve çalışmalarının çevrimiçi kullanılabilirliği sayesinde canlandırma sinemalarının geliştirilmesindeki rolü, daha da anlaşılmaya başladı. Pekala kim bu Lotte Reiniger?

Çocukluktan gelen animasyon sevdasını hayata geçiren Lotte Reiniger:

Reiniger, altı yaşındayken siluet kesimi yapmaktan çok zevk alıyordu. Biyografilerine göre bu küçük çocuk; saatlerini kağıt karakterler yapmak, Pamuk Prenses gibi masalları dramatik bir formda yeniden anlatmak ve ebeveynlerinin karşısında sahne almak için harcıyordu.

Reiniger’ın kuşağı, sinema ile büyüyen ilk nesildi. Reiniger, Berlin gibi büyük bir kent merkezinde büyüdü ve bu da onun ilk sinemaları görerek büyüdüğü manasına geliyordu. Fransız illüzyonist ve sinema direktörü George Méliès'in özel efektli sinemalarından etkilendi ve kâğıt karakterlerini duraklatma olmadan animasyon süreci boyunca ekranda canlandırmasını içeren çalışmalara yöneldi. Reiniger, kağıt kuklalarını kare kare fotoğraflayarak Aardman’ın Wallace ve Gromit sinemalarındaki özel bir teknikle hareket yanılsaması oluşturdu.

Reiniger, uğraşlarını imzası üzere olan 2 boyutlu siluetlerle oluşturduğu teknik ve etkileyici animasyonlar üzerine ağırlaştırdı. Yaratıcı yeteneklerini, sinema izleyicilerinin fotoğrafın sınırlamaları nedeniyle göremedikleri bir cins fantezi hikayesini canlandırmak için kullandı ve Prens Achmed'in Maceraları üzere kıymetli bir eser ortaya çıktı.

Prens Achmed'in Maceraları fragmanı:

Prens Achmed'in çekilmesi için sadece beş kişilik bir takımla çalışan Reiniger, tüm siluetlerini elle tasarladı ve canlandırdı. Animasyonunu bir arkadaşının garajında ​​kare kare olarak çekti. Sürecin tamamlanması 5 yıl sürdü. Bu, ona teknik ve sanatsal süreçleri denemek için zaman verdi. Renkli sinema art planlarını oluşturmak için uzun mesailer harcadı ve sinema imalcisi Walter Ruttmann'ın arka plan dizaynlarıyla birleştirdi.

Prens Achmed'in Maceraları, sonraki çalışmalara ilham verdi:

Reiniger, kesime kimi teknikler de kazandırdı. Silüetlerini üstten fotoğraflamadan evvel alternatif seviyelerde farklı yatay düzlemlere yerleştirerek düz animasyon hücresine derinlik yanılsaması vermek için tasarlanmış bir teknik geliştirdi. Bu değerli teknik, Disney’in 1930’lar ve 1940’larda ünlenmesi sırasında rakiplerinden sıyrılmasını sağlayan çoklu kamerasına ilham olmuştu.

Neredeyse bir asır sonra Lotte Reiniger nihayet sinema tarihinin en büyük yenilikçilerinden biri olarak hak ettiğini kıymeti görüyor ve sinemanın bir erkek dünyası olduğu fikrini ortadan kaldırıyor.

Başa dön tuşu