Hobbs & Shaw’ın Gizemli Kötüsü Hakkında Bomba Açıklama

Hobbs & Shaw, başrollerinde Dwayne ‘The Rock’ Johnson ve Jason Statham bulunan, Fast and Furious serisinden doğan eğlenceli bir aksiyon sineması. Sinemanın makûs karakteri ise epeyce ilgi alımlı. 

Kötü karakter hakkındaki teori ve yaklaşımlara geçmeden evvel belirtmemiz gerekiyor ki bu yazıda sürprizbozan bulunuyor. Yani yazının ilerisinde, sineması şimdi izlemeyenler için keyif kaçırabilecek bilgiler bulunuyor. 

Kim bu Brixton? Gerçek berbat o mu?

Beyazperdede Idris Elba (MCU’nun Heimdall’ı, Silahşör) tarafından canlandırılan Brixton, ana makûs olarak görülüyor. Yeniden de sineması dikkatli izleyen seyircilere nazaran temel tehlike Brixton değil, berbatlığı kurumsallaştırmış olan tertip Eteon. Eteon’u yöneten isim ise gizemli Director karakteri ki kendisini yalnızca bozuk bir Ryan Reynolds sesiyle duyuyor ve hiç görmüyoruz. 

İnsanların Director’ün kim olduğuna dair teorileri olsa da direktör David Leitch, bu hususta dikkat cazibeli açıklamalar yaptı. 

Empire mecmuasına konuşan direktör, Director için “Kim olduğunu biliyorum. Şimdiye kadar zımnî tutuyorduk, bence bunun sebebi kim olduğunu değiştirebilmek. Yeniden de benim fikrime nazaran o bir insan olabilir mi? Evet. Bir yapay zeka olabilir mi? Evet. Pek çok şey olabilir. 

O, 'İnsan Makineye Karşı' (fikri) için büyük bir metafor, teknoloji bizim sonumuz mu olacak?

Yönetmen, tertibi daha gri bölgede tutmayı ve gelecekte kurabilecekleri bir şey olarak görmeyi seçtiğini söylüyor. 

Yönetmen, Brixton’un felsefi sorular sorabilmesini sevdiğini söylüyor. O’na nazaran insan ruhu, makinelerden farklı olarak saf mantık ve algoritmaların ötesine geçebiliyor. 

Leitch’e nazaran “Özel ve yaratıcı şeyler yapabilme potansiyeline sahibiz” ve direktör, makinelerin bunu asla yapamayacağını umduklarını söylüyor. Aksi takdirde bu durumun sonumuzu getireceğini söyleyen Leitch, şu anda bu durumu kesin düşman olarak görüyor. 

Hobbs & Shaw şu anda gösterimde. Fast & Furious 9 ise 22 Mayıs 2020’de vizyonda olacak.

Başa dön tuşu