En düzgün 10 romantik aşk filmi!

Her romantik sinemanın içinde biraz aşk var fakat bu derin duyguyu hakkını vererek anlatan bir sinema bulmak o kadar da kolay değil. Sizi zahmetten kurtarmak için güldürüsünden dramına, müzikalinden animasyonuna en hoş aşk sinemalarını listemizde topladık. Romantizm dolu seyirler dileriz!

İşte en uygun 10 romantik aşk filmi!

1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)
2004 ‧ Dram/Bilim Kurgu ‧ 1 saat 48 dakika
IMDb: 8,3/10

Sil Baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın öyküsünü anlatıyor. İki yıl boyunca bir arada olduğu sevgilisinden hayli şaşırtan bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine bağlarını büsbütün hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, birebir prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.
Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan alakayı gözler önüne serer. Adam da bir kere daha epey yeterli başlayan ve sonradan tadı kaçan ilgiyi izler. Lakin vakit geçtikçe ve sıra yaşanılan hoş şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

2. Amélie
2001 ‧ Romantik/Komedi ‧ 2 saat 9 dakika
IMDb: 8,3/10

Amelie, Ünlü Fransız direktör Jean-Pierre Jeunet’nin beş kısımda Oscar’a aday gösterilen ve son on yılın en ses getiren üretimleri ortasında. Bu Fransız güldürüsü bizi genç ve özel bir bayanla tanışmaya davet ediyor; her daim hayat dolu, yaşama sevgi dolu gözlerle tanıklık eden ve sahip olduğu özel ışıltıyı her anında yanında taşıyan Amelie’nin öyküsüne… Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini diğerlerinin hayatlarını tamir etmeye, onları keyifli kılmaya adamıştır; bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır. Pekala diğerlerinin memnunluğu için çabalayan Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi memnunluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır?

3. About Time (Zamanda Aşk)
2013 ‧ Dram/Fantezi ‧ 2 saat 4 dakika
IMDb: 7,8/10

21 yaşına basan Tim Lake, ailesindeki tüm erkeklerin sahip olduğu bâtın bir yeteneğinin olduğunu öğrenir. Lake ailesinin tüm erkekleri vakitte seyahat etme yeteneğine sahiptir ve Tim de artık bunu kullanabilecektir. Bunu fırsat bilen Tim geçmişindeki utanç verici anlara gidip olayları değiştirmeye başlar. Kısa bir müddet Londra’ya taşınır ve son derece cazibeli bir bayan olan Mary’e aşık olur. Tim herkesten gizlediği yeteneğini ilgilerine de yeni bir ‘boyut’ getirmesi için kullanmaya başlar ve bu sayede her adımı yanlışsız atlatmayı planlar. Lakin bir mühlet sonra her sorunu bu halde çözemeyeceğini ve yanlışların da hayatın gerekli birer kesimi olduğunu fark eder.
Yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Curtis’in üstlendiği sinemanın başrollerini ise Domhnall Gleeson ve Rachel McAdams üstleniyor.

Başa dön tuşu