Game of Thrones Dizisinin Cevaplamadığı Sorular #2

HBO’nun ekranları adeta kasıp kavuran dizisi Game of Thrones, bitişiyle insanları büyük hayal kırıklığına uğrattı. Dizide cevaplanmayan çok sayıda soru var. Bu soruların bir kısmını bir soru dizisi haline getirmiştik.

Yorumlarda sizden gelen sorular oldu, bizim o yazıya sığdıramadığımız sorular oldu. Bu yazıya sığdıramadığımız da sorular olacak. Artık George R. R. Martin kitapları bitirsin diye bekleyeceğiz. Soru çok, o yüzden çabucak sorulara geçelim.

Cersei Gebe miydi?

Cersei gebe miydi sahiden? Yoksa etrafındakileri manipüle etmek için uydurduğu bir palavra mıydı? Bilmiyoruz.

Daenerys Gebe miydi?

Yedinci dönemde Daenerys’in muhtemel hamileliğine pek çok gönderme vardı. Son dönemde lafı bile edilmedi. Kendisi gebe miydi, değil miydi?

Battle of Winterfell’in Yaşandığını Bilen Var mı?

Westeros’ta beşerler, kendilerini kurtaran orduyu bağrına basardı lakin kimse umursamışa benzemiyordu. Hayatlarından çok aşırı bezmemişse beşerler kutlama yapardı. Cersei de tam olarak özgür basının bir numaralı destekçisi sayılmaz.

Jon’un Soyunun Bir Ehemmiyeti Var mı?

Seneler boyunca saklanan ve dönemler boyunca da seyirciye değerli olacağı hissettirilen Jon Snow’un soy ağacının ortaya çıkmaması için uğraşan çok kişi oldu, hatta Dany bu sırrı saklasın diye Jon’a yalvardı. Sonuç? Jon Snow’un gerçek ismi Aegon Targaryen değil de Mehmet Özyıldız olsa daha büyük sansasyon yaratırdı, “O nasıl isim, nereden geldi sanki?” falan derlerdi. Jon’un soyunun bir kıymeti var mıydı bilmiyoruz.

Başka Büyülü Canlılar Var mı?

Hikayede büyücüler var, büyüler var, ejderhalar var, ortalıkta çok fazla tesirleri ise yok. Westeros’ta daha öbür büyülü canlılar var mı/kaldı mı? Bu bahiste bir açıklama yok. Öbür ejderha olup olmadığı da tartışma konusu.

Night King Kimdir, Kederi Nedir?

İki sorunun da yanıtına dair teoriler var lakin iki sorunun da verilmiş bir yanıtı yok.

Night’s Watch Neyi Bekliyor?

Night’s Watch vazifesine kaldığı yerden devam ediyor. Âlâ de neden? Kuzeyde akgezen kalmadı, hepsi yok oldu. Doğal ömür parkı açmadılarsa bu adamlar niçin hala orada?

At Ne Alaka?

Yanan kentte tek bir beyaz at hayatta kalmış ve Arya ile karşılaşmıştı. Bu atın kıssada ne fonksiyonu olduğunu çözen varsa yorumlara bekliyoruz.

Drogon Nereye Gitti?

Drogon, Dany’nin vücudunu alıp nereye gitti? Uygun bir cenaze düzenlemeye mi? Essos’a mı? Artık ne yapacak?

Neden Dany/Cersei Rakibini Çabucak Öldürmedi?

İki karakter de güç ve taht meczubu, bir tanesi sözün gerçek manasında taht diye diye delirdi. İkisi de neden eline fırsat geçmişken rakibini yok etmedi?

Bunlar seriye ait cevaplanmamış sorular. Bir de serinin içerisinde özel olarak merak ettiğim lakin muhtemelen müelliflerin unutmasından ötürü atlanmış noktalar var. Unsullied, üreme yetisine sahip değil. Neden kendi toprakları oldu? Adalara gidenler nasıl hayatta kalacak, oradaki kelebeklerden yayılan hastalıklardan ölmeyecekler mi? Game of Thrones dünyasında İngilizce konuşuluyor. Dizinin çekim lisanı olarak değil, hold the door örneğinde gördüğümüz üzere karakterlerin ortak lisanı bildiğimiz İngilizce. Game of Thrones, daha büyülü ancak bu dünyaya ilişkin bir geçmişte mi geçiyor? Günümüzde geçen, bu karakterlerin benzerilerini husus alan bir dizi yapılabilir mi? Koskoca HBO’da bir tane senaryoya, oyuncuların reaksiyonuna ve test kitlelerinin geri bildirimine bakıp “Beyler bu nedir ya, bunu insanlara izletirken hiç mi utanmayacaksınız?” diyen yok muydu?

Başa dön tuşu