Game of Thrones Finali: Ne Yaptı, Ne Yapamadı? (Spoiler)

HBO’nun fenomen dizisi Game of Thrones sona erdi. Artık dizinin akabinde oturup neyin ne olduğunu tartışma, interneti teorilerle doldurma vakti geldi.

Kısaltılmış son iki “konsantre” dönemi insanların pek sevmediği hem internette yapılan paylaşımlardan hem de kısımların puanlarından ortaya çıkıyor. Kitapları geriden bıraktıktan sonra insanlara birebir tadı vermemeye başlayan dizinin bir formda sonuna kadar geldik.

Öncelikli olarak serinin sonunda Jon’un Dany’yi öldürmesi, serinin mantıklı olarak bitebileceği ve Dany’nin öyküsünün tamamlanabileceği neredeyse tek yoldu, en azından bunu başarmış olduk. Ortada Dany ve Taht epey çatışma olmaya devam edecekti. Şahsî görüşüm olarak Drogon’un Jon’u yakmayıp tahtı eritmesinin sebebi de Daenerys’in delirmesinin ve ölmesinin sebebinin Jon değil taht olduğunun farkında olmasıydı. Kardeşleri kanatlı dev kertenkele modunda gezse de bilgeliği, zekası ve gücüyle gerçek bir ejderha olduğunu kanıtladı Drogon.

Serinin finali, Daenerys dışında herkes için keyifli biçimde sona erdi. En zından beklenenden daha keyifli diyebiliriz. Pek çok hayranın başında öykü daha karanlık biçimde sona eriyordu. Dany’nin mevt sahnesi, son dönemin en âlâ kurgulanmış, en zekice hazırlanmış sahnelerinden biriydi ve oyunculuklar da olağanüstüydü. Özünde yeşil bir köpük olan CGI ejderhamızın yas tutması bile hakikaten hissedildi.

Öte yandan Dany’nin sonu seri boyunca insanların söylediği üzere çok aceleye geldi. Karakterin buraya geleceğine dair pek çok gönderme, İngilizce tabiriyle foreshadowing vardı. Yıllardır “düşmanlarımı yakacam, taş üstünde taş komicam!” diye gezen Daenerys’in çok hareketleri, birden teğe istikamet değiştirmiş olmasa beşerler bu kadar reaksiyon vermezdi. Tamam, öykü bazında baktığımızda Targaryen’ler delirmeye açıklar lakin birden teğe delirmiyorlar. Bir süreç sonucunda o noktaya varıyorlar. O süreci bu türlü daenerysdelirmesureci.zip biçiminde verince beşerler güzel karşılamıyor, yıllarca yaşanan karakter gelişmesi bir anda kayboluyor.

Game of Thrones kitaplarındaki nihilizm, genel olarak beğenilmekle birlikte tembel müelliflik tenkitlerini de ortaya çıkarıyor. Bir düzeyin üzerine çıkan çabucak her karakter, öyküde dengeyi bozamadan öldürülüyor ve seriden çıkıyor. Karakter gelişimleri yarım kalıyor. Lakin bu durum, serinin genel yapısı haline geldiği için kabul görüyor. Serinin sonu, olağanda beklenenden daha keyifli bitmesi ve kimi soruları cevaplamaması ile yer yer hayal kırıklığı yaratıyor lakin genel olarak dönemin kalitesinden üstte ve daha uygun.

Bölümün yıldızı ise tartışmasız formda Tyrion. Tahtın doğumla değil de monarklar ortası seçimle birine verilmesi, demokrasi yolunda bir adım. Ha sonucu nasıl olur, yarın bir gün “Game of Elections” diye birbirine dolap çeviren haneler görür müyüz bilinmiyor, malum seri bitti. Ayrıyeten ölen kardeşlerinin cesetlerini bulduğu sahne ve Jon ile olan konuşması da Tyrion’u farklı bir yere koyuyor.

Bran seçimi, hayranlardan çok büyük takviye görmese de çok da mantıksız değil. İsanlığın bütün hafızasına sahip, kimseye kötülük yapmamış, hayli bilge ve kullanışlı bir kral olur kendisi. Ayrıyeten yeni taht sistemi için de ülkü, çünkü kendisinin çocuğu olamayacak ve taht seçimle devredilecek.

Sorun, Bran’ın kişi olarak kendini seyircilere sevdirememiş olması. Kıssada kıymetli olayları vakit zaman açığa kavuştursa da kendisi çok dikkat alımlı olmayan, insanların bağ kuramadıkları bir kahraman. Şu noktada tahtı Tyrion’a verip, Bran’ı ve özelliklerini Hand/Medyum/kahin vazifesi için kullanmak çok daha mantıklı olabilirdi.

Sansa, yalnız başına Winterfell’de kraliçe oldu. Yanına bir kral bulması, mümkünse Stark soyunu devam ettirmesi gerekecek. Kardeşlerinin hiçbiri orada olmayacak. İşi güç. Kendisi önemli manada soyu kurumak üzere olan bir konutun son temsilcisi. Ha bu onu durdurur mu, vakit içerisinde konutunu yine büyütür mü bunu göreceğiz.

Son olarak da Arya, denizlere açılarak seyahatini tamamladı. Maisie Williams ve Arya Stark, HBO ismine yıldız isimler haline geldi. Haliyle bu son bana Guy Ritchie’nin sinemalarında sık sık kullandığı “Şuraya bir cliffhanger bırakalım, tutarsa devamını çekeriz” sonu üzere geliyor. Arya için tahminen yeni bir dizi çeker, yeni oyuncular ile yeni öyküler anlatır, bu esnada da Game of Thrones’un ekmeğini yemeye devam ederler. Bilim kurgular jenerasyon kuşak gidebiliyorsa fantastik kurgular da gidebilir. İsterlerse isim bile hazır: Stark Trek: The First Frontier.

Buraya kadar olan süreci bir kenara bırakırsak final, cevaplanmamış çok soru bırakması dışında duygusal manada mantıklıydı, Jon, Dany ve Arya’nın karakterlerinin öykülerini tamamlamasını sağladı.

Son iki dönemi çok parlak olmasa da Game of Thrones artık sona ermiş oldu ve ekranlarda büyük bir boşluk bıraktı.

Başa dön tuşu