Game of Thrones Finalinde Drogon, Demir Taht’ı Neden Eritti?

Game of Thrones’un son dönemi çok önemli tartışmalara mevzu oluyor. Hayranlar final döneminden nefret etti ve tekrar çekilmesini istiyor. Öte yandan dizinin final dönemi rekor kırarak 32 Emmy adaylığı aldı. Dizinin aday olduğu ödüllerden biri de, final kısmıyla aday olduğu “Bir Drama Serisinde Göze Çarpan Yazarlık’ mükafatı. Emmy ödül komitesinin ‘Acaba öteki bir diziyle mi karıştırdılar?’ diyebileceğimiz bu mükafata adaylığı sürecinde, kısmın senaryosu da insanların erişimine açıldı. 

Senaryoda birtakım dikkat cazip noktalar olsa da bunlar ortasında en çok göze batanı, Drogon isimli kertenkele irisi ejderhaya ilişkin. Daenerys’in son kalan ejderhası olan Drogon, Daenerys’in vefatıyla birlikte öfkelenerek Demir Taht’ı eritmişti. Bunu neden yaptığı ise tartışma konusuydu. Beşerler, genel olarak ejderhanın bu hareketini Demir Taht'tan nefret etmesine ve taht için Daenerys’in ölmüş olmasına bağlıyordu. 

Peki gerçekte durum bu türlü mi? Senaryoya nazaran değil. Drogon’un yaptığı hareket, aşikâr bir gayesi olmadan bağırıp çağırmanın ejderhalara uyarlanmış versiyonu. Drogon rastgele ateş saçarken taht ortada kaldığı için yanıp yok oluyor. 

Son dönemde beşerler genel olarak senaryonun düzgün olabileceğini lakin yanlış işlenmiş, hayran üretimi bir öykü üzere olduğunu söylüyorlardı. İnsanların diziye yönelik tenkitlerinden biri de karakter gelişimlerinin kaybolmasıydı. Bu senaryo da bu noktada HBO’ya pek yardımcı olacak üzere değil. 

Başa dön tuşu