Game of Thrones’ta Cevapsız Kalmış 14 Soru

Game of Thrones dizisinin sona ermesiyle birlikte serinin takipçileri, sekiz dönem boyunca sordukları soruların karşılıklarını duymak istiyor. Sözün tam manasıyla paldır küldür çekilip biten final döneminin cevaplamadığı pek çok soru var.

Yazının buradan sonrası, dizi hakkında pek çok spoiler içeriyor.

Dizinin finali Demir Taht’ın bahtından kimi büyük kıssa kısımlarının tamamlanmasına kadar belirli kıymetli noktaları doldurmuş olsa da cevaplanmayan pek çok soru var. Bu sorular, Robert Baratheon’u öldüren domuza ne olduğu üzere yüzeysel ve öyküye katkısı olmayan sorular da değil. Tam tersine, öykünün üzerine kurulduğu kimi temellere dayanıyor ve açıklanmamış olmaları, seyircileri hayal kırıklığına uğratıyor. Aslında müellifler gereğince düzgün olsaydı, kısmı açıkladıkları görüntüler çekmek durumunda kalmazlardı ya, neyse.

1- Drogon Nerede?

Drogon, Daenerys’in cesedini de alıp, demir tahtı eritip gidiyor. Nereye gidiyor, ne yapıyor bilen eden yok. Bran, ejderhayı bulabileceğini söylüyor lakin ejderhanın hedefini bilen yok. Drogon, yaşayan son ejderha olarak Westeros’ta büyük ehemmiyet arz edebilecek bir yaratık.

2- Jon Snow Niçin Kuzeye Gidiyor?

Jon, kısım sonunda kuzeye gerçek yol alıyor. Jon, Night Watch’a katılmayacak mı? Tamam, işinde çok da başarılı bir asker üzere gözükmüyor lakin kesinlikle yapacağı bir şey vardır, bilhassa de statükonun tekrar oturutulduğu periyotta. Her ne kadar siyasetten bezdiği için uzaklaşmayı seçmesi ve Ygritte’e söylediği üzere Westeros’tan uzak, özgür bir yaşama yönelmesi mümkün olsa da, geldiği noktada karakterin bu hareketini açıklayacak bir motivasyon yok.

3- Bran Geleceği Görebiliyor mu? Görebiliyorsa Neden Hiç Konuşmadı?

Bran, Arya’ya gece hükümdarını öldürebilecek silahı verdi, kendisini yem olarak en uygun biçimde konumlandırdı, hatta King’s Landing’e “Bana tacı vereceklerini biliyordum” diyerek geldi. Pekala Bran geleceği görebiliyor mu? Görüyorsa neden şimdiye kadar hiçbir olaya müdahale etmedi? Güçleri tam olarak açıklanmayan karakterin gücü ve gücünün sonları merak konusu lakin tatmin edici bir açıklama yok.

4- Dothraki’ye Ne Oldu?

Dothraki, kendi kraliçesini Khaleesi’yi kaybetti. Unsullied’in neden isyan etmediğini biliyoruz ancak bu arkadaşların neden isyan etmediğini, Dany’nin vefatını nasıl kabullenip de geri döndüklerini açıklayan yok. Esasen çok berbat bir taktikle kıyıldıkları Uzun Gece’den sonra soylarının tükendiği açıklanmıştı, o yüzden en başta burada olmaları bile bir garipti.

5- Unsullied Ne Yapacak?

Tyrion, Unsullied tayfasına toprak vadetti ve Westeros’un konutlarından biri olma bahtı verdi. Biz ise Grey Worm’u bir gemide lekesizler ile birlikte gördük. Grey Worm ve ordusu, muhtemelen Missandei’nin insanlarını kurtarmaya gidiyorlar lakin bir açıklama yok. Yeniden de azat edilmiş kölelerin öbür köleleştirilmiş insanları kurtarmak için savaşmaya devam etmesi onlara uygun bir son olurdu.

6- Kuzey Niçin Bağımsız Oldu?

Sansa’nın bir anda Kuzey’i Yedi Krallık’tan (teknik olarak artık altı) ayırmasının ve bağımsız hale gelmesinin akabinde öbür lordlar, kendi statüleri hakkında bir şey demeden kabul ediyorlar. Öykü açısından bakarsak, Dorne’un bağımsızlık talep etmesi çok daha muhtemel ve mantıklı bir seçenek olurdu. Kuzey’in bağımsızlık için gerçek manada bir nedeni yok. Talihe, İngiliz tarihinde denk gelmiş olanlar için Queen Anne üzere danışmanlarına ve bakanlarına bağımlı, gücü ve haneyi devam ettirmesi sıkıntı olacak bir karakter. Kuzey’in sonunun ne olacağını bilmediğimiz üzere, neden kıssayı bağımsızlığını kazanarak bitirdiğini de bilmiyoruz. Bran, kendisi de bir Stark olduğu için eski konutuna tahminen bir hoşluk yapmıştır lakin bunun başka lordları kızdıracağını görmemesi pek mümkün değil.

7- Dorne’a Ne Oldu?

Hem coğrafik hem idari olarak uzak olan, öbür krallıklardan 200 yıl sonra Yedi Krallık ortasında katılan Dorne’da ne oldu? Yeni bir prens olduğunu biliyoruz lakin bu prens kimdir, Dorne ne düşünüyor, bağımsızlık istiyor mu bilmiyoruz. Serinin hayranları Dorne öykülerini pek sevmediği için kimse üstünde durmasa da Dorne hakkında daha fazla açıklama gerekiyordu.

8- Nymeria Nerede?

CGI bütçesi yüzünden yaban kurtları çok az görebildik. Stark’ların son kalan iki kurdundan Nymeria nerededir, ne yapıyor bu dönem hiç görmedik. Geçen dönem kendine sürü kurmuştu, sonu ne oldu bilmiyoruz.

9- Qarth’ın Büyücülerine (Warlocks of Qarth) Ne Oldu?

Warth’ın büyücülerini dönem 2 ve 3’te biraz gördük, tam kıssaya dahil oluyorlardı ki herkes unuttu. Bu büyücüler, Dany ve ejderhalarının peşinde idiler. Çünkü ejderhaları kullanarak çok daha kuvvetli büyüler yapmak mümkün olacaktı. Başlarına ne geldiği ise bilinmiyor artık.

10- Kehanetler Nereye Gitti?

Game of Thrones dizisi kehanetleri çok uzun mühlet merkezine aldı ve bu kehanetlerin sonuçları, pek çok hayran teorisinin de odağı oldu. Sonuç? Kehanetler unutuldu, sonuçları bir yere bağlanmadı. Kıssa altyapısı ise kehanetlere oturtulmuştu. Azor Ahai nerededir? Kehaneti nasıl sonlanacaktır? Cersei’ye yapılan kehanetlerin hiçbiri, altyapıyı hazırlamalarına karşın neden kullanılmadı? Jaime, Cersei’yi kehanetteki üzere öldürse çok daha manalı olurdu ve karakterin kıssasını uygun formda tamamlardı. Olmadı.

11- Daario Naharis Ne Yapıyor?

Daario, Dany’nin değerli dostlarından olmuştu ve altıncı dönem sonuna kadar o ve Second Sons isimli paralı askerleri hayli işe yaramıştı. Kendisi daha sonra unutuldu gitti. Daenerys için değerli ve elinde büyük bir ordusu olan bir adam, savaşlarla geçen periyotta pek de “Ya epeydir denk gelemedik” denecek bir karakter değil.

12- Reedlere Ne Oldu?

Ned Stark’ın dostu Howland Reed ve çocukları Jojen ile Meera, Stark ailesinin güzel dostları olduklarını sık sık gösterdi. Howland’ı yalnızca geçmişi gösteren sahnelerde görebildik, Jojen vefat etti, Meera unutuldu. Artık seriyi bir defa daha ele alalım. Stark’lar Battle of Bastards’da müttefiklere gereksinim duyuyor. Reedlere giden bir elçi, bir kuzgun, bir karakter var mı? Yok. Battle of Winterfell’de bütün insanlık, bulabileceği bütün müttefiklere muhtaçlık duyuyor. Reed Hanesini yine arayıp soran yok. İnsan bir noktadan sonra kazanmak ölüler ordusunun hakkıydı, bu kadar vakit beşerler bu berbat idareyle nasıl hayatta kaldı ki diye soruyor.

13- Robin Arryn ve Edmure Tully Bu Saate Kadar Ne Yapıyordu?

Robin Arryn, Vale’in yöneticisi, Arryn Hanesi’nin lordu ve Riverrun’ın lordu ve varisi. Son kısımda gelip Bran taç giysin diye oy veriyor. En son 6. dönemde gördüğümüz karakter o günden beri ortalıkta yok. Edmure de Walder frey’in tutsağı olmuştu lakin oy kullanmaya geldiğine nazaran bir sorunu yok, o da özgür kalmış. Pekala nasıl olmuş bu? Bilmiyoruz. Bu kadar vakittir karakterlerin nerede olduğunu da bilmiyoruz.

14- Tyrion, Bir Geneleve Bir Eşek ve Bir Bal Peteği Götürdü, Sonra?

Şu latifeyi adam 3 defa yapmaya, kıssayı üç kez anlatmaya çalıştı fakat sonunu hiç dinleyemedik. Ne olduğunu merak ediyoruz fakat muhtemelen açıklanmayacak.

Başa dön tuşu