Game of Thrones’un Finali Hakkında Bomba Teori

Game of Thrones, 19 Mayıs’ta final yapacak. Final öncesi herkes kendi teorilerini ortaya atıyor. Bu teorilerden bir tanesi ise Varys ve Dany’yi merkezine alıyor.

Dikkat! Buradan sonrası serinin finaline dair spoiler içerebilir.

Daenerys, Meczup Kraliçe olma yolunda son süratle ilerliyor ve ne olursa olsun demir tahta çıkmayı başına koymuş durumda. Kendisinin taht argümanını sarsabilecek tek şey ise bir öteki karakterin taht üzerinde hak talep edebilecek olması. Serinin son kısmında, neredeyse bütün Westeros Jon Snow’un Aegon Targaryen olduğunu öğrendi.

Daenerys’in öfkesi ve taht takıntısı, Westeros’un geleceğini ve danışmanlarının bahtını belirsizliğe sürüklüyor. Bu yüzden de Tyrion ve Varys, çeşitli planlar yaparak tahtı Meczup Kraliçe’den kurtarmanın planlarını yapıyordu. Varys son kısımda öldürülse de, planlarında şimdiden muvaffakiyete ulaşmış olabilir.

Yazdığı mektuplarla Jon Snow’un kimliğini açıklayan “fısıltıların efendisi”, son kısmın en başında karşımıza çıkmıştı. Martha isimli bir kız, Daenerys’in yemeğini yemediğini, Missandei için yas tuttuğunu söylediğinde Varys “Sorun değil, sonra tekrar deneriz” diyordu. Bunun, Daenerys’i yemek yemeye ikna etmeyi tekrar denemek olduğu düşünülüyordu.

Yeni bir teoriye nazaran aslında Varys, yemekle Dany’yi zehirlemeyi planlıyordu. Hatta teze nazaran bu sürece çoktan başlamış olan usta casus, yalnızca insanların düşündüğü formda bir zehir kullanmadı.

Game of Thrones cihanında yer alan Basilisk Kanı isimli bir zehir var. Bu zehir, kitaplarda Oberyn Martell’in tabiriyle “bir fareyi bir aslana saldırtan delice bir vahşet” hissi uyandırıyor. Ayrıyeten tasvirlerden kokusunun pişmiş eti andırdığını biliyoruz. Varys, bu zehri Daenerys’in deliliğini hızlandırma ve halkın gözündeki düşüşünü gerçekleştirme hedefiyle kullanmış olabilir. Bu türlü bir durum, son dönemde en azından Dany’nin yaptığı anlamsız hareketleri açıklayacaktır. Ayrıyeten Meczup Kraliçe’ye karşı müttefiklerden birinin meydan okuması (Arya, Jon ya da Tyrion) da böylelikle haklı hale gelecektir.

Game of Thrones’un iki gün sonra yayınlanacak olan final kısmı ile birlikte bu teorinin ne kadar isabetli olduğunu da göreceğiz.

Başa dön tuşu