Game of Thrones’un Yaratıcıları Kahve Bardağını Yorumladı

Son döneminde “Bu neydi artık?” dedirten tanınan dizi Game of Thrones’un çekimlerinde hatırlayacak olursanız büyük bir kusur yapılmıştı. Dizinin son kısmındaki bir sahnede Daenerys’in önünde kahve bardağı unutuldu ve ne çekim sırasında ne de dizinin imal kısmında kimse bu bardağı farketmedi.

Böyle kusurlar sinema ve dizilerde elbette olur. Mesela Star Wars serisinin A New Hope sinemasında Stormtrooper’lardan birini canlandıran aktör başını kapıya vurmuştu. Bu cins yanlışlar insanların bir kısmını sinirlendirse de öteki kısmı işi goygoya vuruyor ve yanılgıyı bir cümbüş aracı haline getiriyor.

Game of Thrones’un yaratıcıları David Beioff ve D.B. Weiss, dizinin son kısmında meydana gelen yanılgı hakkında sonunda bir açıklama yaptı. İki isim de yanılgılarını kabullendiklerini ve bu mevzuyu çok ciddiye almadıklarını belirten açıklamalarda bulundu. Benioff yaptığı açıklamada yanılgıyı İran halısına benzeterek işi latifeye vurdu:

İran halıları üzere, halıyı yaparken ufak bir kusur yapmak bir gelenektir. Zira sırf tanrı her şeyi kusursuz yapabilir. Münasebetiyle biz de birebir durumdayız.

Weiss da bu latifeyi devam ettirerek “Bu yüzden o kahve bardağını oraya koydum. Kusurluluğumuzun şuurlu bir belirteci.

İkili birinci başta durumu latifeye vursalar da sonra açıklamalarını daha önemli hale soktular. Weiss ve Benioff, kahve bardağının orada bulunmasının bir kusur olduğunu ve herkesin sahneyi çekmeye odaklandığını ve kimsenin masadaki bardağı farketmediğini söyledi.

Daenerys ve Jon Snow’a o kadar konsantre olmuştuk ki gözümüzün önünde duran bardağı farketmedik. Bardağı birinci gördüğümde inanamadım, fakat daha sonra bir utanç kaynağı oldu. Nasıl oldu da sahnenin ortasında duran bir bardağı fark edemedik? Tekrar de, ne olursa olsun komik bir şey. Bu sırf bir kusur ve şu anda bize komik geliyor.

Neyse ki bardak bir sonraki gösterimlerde gözükmemesi için kaldırıldı.

Başa dön tuşu