Gerçek hayat hikayesine dayanan en iyi filmler

Film izlemeye doyamadığımız şu günlerde sizler için biyografik cinste olduğuna şaşıracağınız sinemaları listeledik.

Listede gerçek olduğunu duyduğunuzda üzüleceğiniz çeşitte sinemalarda var.

İşte size gerçek olduğuna inanamayacağınız 10 sinema.

1. Piyanist

Listenin birinci sırasında Piyanist sinemasının olmasını istedik. Çünkü 27 yaşında Polonya’nın en ünlü piyanisti olan Wladyslaw Szpilman’ın yaşadıklarını anlatan sinema aslında bir hayal eseri değil. O periyot yaşayan tüm Yahudi’ler üzere Wladyslaw Szpilman da hayatta kalmak için çaba etmiş ve hayatı akıllardan silinmeyen sahnelerin olduğu Piyanist sinemasına mevzu olmuş.

Filmin unutulmaz repliği:

– Lütfen ateş etmeyin, ben Polonyalıyım.

+ Neden o vakit o lanet mümkün Alman paltosunu giyiyorsun?

– Zira üşüyorum.

2. Frida

2002 yılında yayınlanan Frida sinemasının, aslında Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo’nun gerçek hayat hikayesi olduğunu biliyor muydunuz? Zorluklarla dolu bir hayat, akıllara sığmayan bir aşk ve izlerken iliklerinize kadar işleyen acı ve ızdırap. Ah Frida! Sen bu dünyanın başına gelmiş en hoş çiçekli taçsın.

Filmin unutulmaz repliği:

Viva la vida! (Yaşasın hayat)

3. Schindler’in Listesi

Yine Yahudi katliamı yeniden gerçek bir hikaye. Oskar Schindler’in hayatını anlatan bu sinemanın gerçek olduğunu biliyor muydunuz? Yahudi katliamı sırasında Alman bir iş adamı olan Oscar, fabrikasında çalıştırdığı 1100 Yahudi’nin hayatta kalmasını sağladı. İnanılmaz etkileyici bir sinema ve kesinlikle izlenmeli.

Filmin unutulmaz repliği:

Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

4. Özgürlük Yolu

Christopher McCandless, yaşadığı hayatı bırakarak kendini bulmak için, hayatı ve kendini keşfetmek için uzun bir seyahate çıkarı ve bu seyahatte yaşadığı olaylar ve tecrübeleri anlatan bu sinema etkileyici sonu ile akıllardan uzun mühlet çıkmayacak çeşitten. Kıssanın kahramanı Christopher McCandless sahiden bu türlü bir seyahate çıktı ve sinemada anlatılan tüm olayların gerçek!

Filmin unutulmaz repliği:

Yalnızca çok uzağa gitme riskini göze alanlar, ömürde nereye kadar gidebileceklerini öğrenebilirler.

Başa dön tuşu