Hollywood, Türk Yönetmenin Ödülünü Kargoyla Gönderi

Hollywood ile Türkiye ortasında çok farklı bir olay yaşandı. Los Angeles Memleketler arası Kısa Sinema Şenliği kapsamında annesinin 1980 yılında yaşanan askeri darbe periyodunda yaşadıklarını sinema haline getiren Cevahir Çokbilir, yarışın “En Uygun Sinematografi” sineması mükafatına layık görüldü. Yetkililer, Türk direktörü Hollywood'a davet etti fakat Çokbilir, seyahat ve konaklama fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Hollywood'a gidemedi. 

Türk direktörün “Kar Zamanı” isimli sineması, 5.000'den fazla sinemanın ortasından bu mükafata layık görüldü. Olağan şartlarda Çokbilir'in Hollywood'a giderek mükafatını alması gerekiyordu fakat direktör, maddi şartlar nedeniyle bu seyahati gerçekleştiremeyince ödül, yetkililer tarafından kargo ile gönderildi. Hususa ait açıklamalarda bulunan Cevahir Çokbilir, konaklama ve seyahat fiyatlarının sinemanın bütçesi kadar olduğunu söyledi.

Genç direktör, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte ödülünün bu hafta başında eline ulaştığını tabir etti. Ödülünün kargoyla gelmesinin bile kendisini ziyadesiyle heyecanlandırdığını söyleyen Çokbilir, ödülünün büyük bir itinayla paketlendiğini söz etti. Sineması büsbütün kendi bütçesiyle ve Antalya'da çektiğini belirten direktör, bu sayede Antalya'nın da tanıtımını yapmış olduğunu tabir etti.

Hollywood'dan ödül almanın her direktörün hayali olduğunu söyleyen Çokbilir, mükafatı yerinde almayı çok istediğini fakat bunun mümkün olmadığını vurguladı. Hollywood'a gidememesine karşın çok büyük bir gurur duyduğunu söyleyen genç direktör, bu mükafatla birlikte Kar Zamanı'nın milletlerarası alanda 10. ödülünü aldığını belirtti.

Çokbilir, sinemayla ilgili olarak teşebbüslerini sürdürdüğünü ve Kar Zamanı'nın Altın Portakal Sinema Festivali'nde yayınlanmasını istediğini söyledi. Genç direktör, yetkililerle irtibata geçmiş lakin şu an için şimdi bir dönüş alamamış durumda. Genç direktör, bu isteğinin gerçekleşmesinin kendisini hem memnun hem de teşvik edeceğini söyledi.

Cevahir Çokbilir, ilerleyen periyotlarda de sinema dalı üzerinde çalışmalarını sürdüreceğini söz etti. Genç direktör bundan sonra, uzun metrajlı filmler ve belgeseller üzerinde çalışmalarını sürdürecek ve Türk sinemasına katkı yapabilmek için daha çok çalışacak.

Başa dön tuşu