IMDB’ye Göre Son 25 Yılın En İyi 25 Filmi

Bir sinemanın yeterli olup olmadığını genelde aldığı puanlar üzerinden anlamaya çalışırız. Puanlar her vakit gerçek sonucu göstermese de, bilhassa bir sinema uygunsa bunu hakikat olarak yansıtır. Bu şekil puanlama sistemlerinde dünyanın en ünlü sitesi olan IMDB, top 250 üzere listelerle izleyicilere hoş listeler oluşturuyor.

Bugün sizlere IMDB puanına nazaran son 25 yılın en yeterli 25 sinemasını sunacağız. Bu sinemaları hala izlemediyseniz kaçırmamanızı öneriyorum.

25 – Can Dostum (2011) – IMDB 8,5

Bir kaza sonucu felç geçiren varlıklı bir adam ve cezaevinden çıktıktan sonra felç geçiren yaşlı adama bakmak için işe başlayan genç adamın dostluğu anlatılmaktadır.

24 – Whiplash (2014) – IMDB 8,5

Bir müzisyenin uzun ve sıkıntı seyahatini anlatan kaliteli bir sinemadır. Oyunculuklar, kıssa ve müzikler sineması bir adım öne çıkarıyor.

23 – Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018) – IMDB 8,5

Sonsuzluk taşlarını birleştirerek hayatın yarısını yok etmeyi hedeflemek üzere sağlam bir emele sahip berbat karakterin olduğu sinema, aksiyon tarafından son derece doyurucuydu.

22 – Örümcek Adam: Örümcek Cihanında (2018) – 8,5

Örümcek Adam'ın animasyon sineması, dünyanın en ünlü harika kahramanını daha fazla tanınan yaptı.

21 – Dangal (2016) – IMDB 8,5

Hindistan'ın en ünlü oyuncularından biri olan Aamir Khan'ın başrolde olduğu Dangal, eski bir güreşçinin iki kızını güreşçi olarak eğitmesini mevzu alıyor.

20 – Leon (1994) – IMDB 8,6

Kiralık bir katille tüm ailesi katledilen 12 yaşındaki küçük bir kızın öyküsünü anlatan, kült sayılabilecek üretimlerden biridir.

19 – Yedi (1995) – IMDB 8,6

Dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek isteyen bir seri katilin peşinde olan iki dedektifin öyküsü anlatılıyor.

18 – Olağan Şüpheliler (1995) – IMDB 8,6

Her biri sabıkalı ve alanlarında uzman derecesinde yetenekli olan isimlerin özel öyküsü.

17 – Hayat Hoştur (1997) – IMDB 8,6

1930’ların İtalyasında hiçbir ıstırabı ve tasası olmayan Yahudi bir kitapçının güzel bir bayanla evlenip çocuğu ile birlikte yaşadığı hoş günleri anlatan, İtalya’yı Alman güçlerinin istila etmesinin akabinde oğlunu Yahudi toplama kamplarından uzak tutmaya çalışan babanın bunu bir oyun olarak göstermesini anlatan kusursuz bir sinemadır.

16 – Yeşil Yol (1999) – IMDB 8,6

Pek çok bireye nazaran bu sinema çok daha üst sıralarda yer almalı, lakin IMDB puanına nazaran listenin 20. sırasında yer alıyor. Dağ üzere bir adamın ne kadar saf ve süper bir yüreği olduğunu gördüğümüz çok özel bir üretimdir.

15 – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) – IMDB 8,6

2. Dünya Savaşı’nda 3 oğlunun birden öldüğünü duyan bir annenin son oğlu James Ryan’ı ne kıymetine olursa olsun kurtarmaya çalışan bir küme askerin kıssası anlatılıyor.

14 – Ruhların Kaçışı (2001) – IMDB 8,6

Babasının işinden ötürü yeni bir kente taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki bir çocuğun değişikliklerle dolu kıssası anlatılıyor. Anime severlerin en beğendiği sinemalardan olan Ruhların Kaçışı, Oscar mükafatını de kazanarak ne kadar özel bir sinema olduğunu herkese göstermiştir.

13 – İlah Kent (2002) – IMDB 8,6

1960’lı yıllarda inşa edilen ve 80’lerin başında Rio’nun en tehlikeli mahallesi olan İlah Kent’ten iki mahalle çocuğunun yaptığı farklı seçimler ve bu seçimlerin sonucunun anlatılmıştı.

12 – Yıldızlararası (2014) – IMDB 8,6

Yakın bir gelecekte geçen sinema, dünyanın kuraklık ve iklim değişikliği ezası yaşadığını ve bu sebeple insan ırkının yok olma derecesine geldiği bir devirde geçiyor. Dünya'nın güç durumda olduğu sırada karşımıza çıkan bir solucan deliği, insanlığın yeni yaşanabilir gezegenler aramasını sağlayacak.

11 – Matrix (1999) – IMDB 8,7

Bir devrin modasını belirleyen Matrix, bizlere içimizde yaşadığımız dünyanın bir aldatmacadan ibaret olduğunu göstermişti.

10 – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) – IMDB 8,7

Tolkien’in ölümsüz yapıtından uyarlanan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule sineması, Saruman’a karşı yapılan savaşlarla ve diyaloglarla aklımızın bir köşesinde hala duruyor.

9 – Avengers: Endgame – 2019 – IMDB 8,7

Marvel Sinematik Evreni'nde çıkan sayısız sinemanın finali sayılabilecek bu sinema, yüksek beklentiyi karşıladı mı bilinmez, lakin sinematik açıdan katiyen hoş bir sineması bizlere sundu. Dram tarafının güçlü olması sineması buralarda görmemizin bir diğer sebebi üzere gözüküyor.

8 – Forrest Gump (1994) – IMDB 8,8

IQ düzeyi 75 olan Forrest Gump’ın harika öyküsünü anlatan sineması anlatmaya gerek yok. Görüyorsunuz, insanların ölmeden evvel izlemesi gerek sinema sonuçta. 

7 – Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) – IMDB 8,8

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesini başlattığı sinema, bizlerle devasa bir kainatı buluşturmuş ve onlarca yıl sonra bile konuşmaya ve izlemeye devam edeceğimiz bir seri yaratmıştı.

6 – Dövüş Kulübü (1999) – IMDB 8,8

Kafası karışık genç bir erkeği mevzu alan bu kült imal, bizlere iki aksi kişiliği göstermişti. Sonu büyük bir sürprizle biten sineması hala izlemeyenler kaldıysa, fazla beklememelerini öneriyorum.

5 – Başlangıç (2010) – IMDB 8,8

Leanordo DiCaprio’nun başrolünde yer aldığı sinema, bilinçaltında seyahat yapan bir hırsızı anlatıyor. Bir kişinin zihnine girip buradan öteki birinin zihnine girerek devam ettiğiniz sinema, birinci çıktığında çok büyük ses getirmişti.

4 – Ucuz Roman (1994) – IMDB 8,9

Mafya işvereninin iki adamıyla başlayan sinema, Vincent Vega’nın (John Travolta) Mia Wallace’ı (Uma Thurman) dışarıya çıkarmasının akabinde bol kanlı olayları bahis alıyor. Vincent ve Mia’nın o dansı dünya üzerindeki sinemalar ortasındaki en özel anlardan biri olarak kabul edilir.

3 – Yüzüklerin Efendisi: Hükümdarın Dönüşü (2003) – IMDB 8,9

Yüzüklerin Efendisi’nin en kusursuz sineması olan Hükümdarın Dönüşü, fantastik edebiyatın da en özel sineması olarak kabul edilir. 14 Oscar adaylığı alan sinema, 11’ini kazanarak Titanic ve Benhur’la birlikte en çok Oscar kazanan sinema olarak tarihe geçmiştir.

2 – Kara Şövalye (2008) – IMDb 9,0

Kara Şövalye’nin bu kadar üst bir sırada yer almasının tek bir nedeni var. O da Heath Ledger’in efsanevi Joker performansı. Joker performansından sonra ölmüş olsa da en yeterli erkek oyuncu Oscar’ını alan Ledger, tüm dünyaya berbat karakterin daha çok sevilebileceğini gösterdi.

1 – Esaretin Bedeli (1994) – IMDb 9,3

Genç ve başarılı bankacı Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürdüğü gerekçesiyle ömür uzunluğu mahpusa mahkum olur. Halbuki Dufresne hatasızdır. Hapishaneye ahenk sağlayan Dufresne, bilgisi ve kültürüyle hapishane hayatını etkileyecektir.

Başa dön tuşu