İnsanı Hayata Karşı Motive Edip Umut Aşılayan 6 Film

Başarıya ulaşmak, azim, istek ve çalışmanın birleşimi ile mümkündür. Elbette azimli ve istekli bir halde çalışabilmek için her insanın motivasyona gereksinimi vardır. Bugün sizlere hayat çabanızda motivasyon kaynağı olacak ve asla pes etmemeyi öğütleyecek sinemaları listeledik, yeterli seyirler. 

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) (2013):

 • Tür: Biyografi, Dram, Komedi 
 • IMDb : 8.2

Neden izlenmeli?

Her ne kadar yaptığı işe büsbütün yasal diyemesek de Jordan Belfort’un sıfır noktasından milyarderliğe nasıl ulaştığını bu sinemaya listemizde yer vermemek olmazdı. 24 yaşında hırslı bir genç olan Jordan Belfort, para kazanma isteğiyle, Wall Street'te en başta kurulcu olarak yer almaya başlar. Daha sonrasında kazandığı paralarla suratını alan Belfort, Stratton Oakmont isminde kendi şirketini kurarak birçok yatırımcıyı dolandırmaya devam etse de iş dışındaki hayatı ona değerliye mâl olacak ve bir çöküşe neden olacaktır. Bilhassa teşebbüsçü ruhlu gençlerin izlemesi gereken bir sinema olduğunu söyleyebiliriz. Sinemanın başrolünde Leonardo DiCaprio, Jordan Belfort’u canlandırıyor. 

Son Baht (Southpaw) (2015):

 • Tür: Dram 
 • IMDb: 7.4 

Neden izlenmeli?

Billy Hope (Jake Gyllenhaal), mesleğinde en doruğa çıkmak için var gücüyle çabalayan başarılı bir boksördür. Mesleğinin yanı sıra kusursuza yakın bir hayat süren Billy’nin eşinin trajik vefatı, onu derinden sarsmış ve hayatını çöküşe sürüklemiştir. Alkol, uyuşturucu batağına düşen, kızının vekaletinin alınması ve konutunu kaybetmesiyle daha da sarsılan Billy’nin son umudu, eski bir boksör olan Tick Wills’in onu eğitmesidir. Tick, genç adamı sadece boks konusunda değil, ruhsal olarak da geliştirmeye çalışırken Billy, alanında üst düzeylere çıkmaya çalışırken kızını geri kazanmak için de çaba edecektir.  

Piyanist (2003):

 • Tür: Dram, Tarih 
 • IMDb: 8.5 

Neden izlenmeli?

Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı kitaptan sinemaya uyarlanan sinemada, Nazi işgali altındaki Polonya’da bir esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerinden birindeki hayatta kalma çabasını görüyoruz. Tam manasıyla sefil bir hayat süren piyanist, halkla birlikte kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalmasına karşın gayret etmekten asla vazgeçmeyecektir. Sinemanın başrolünde Adrien Brody, Szpilman’ı canlandırıyor. 

Asla Pes Etme (Never Back Down) (2008):

 • Tür: Dövüş, Aksiyon 
 • IMDb: 6.6 

Neden izlenmeli?

Jake Tyler (Sean Faris), Iowa’dan Orlando’ya gelmiş durumu çok uygun olmayan bir gençtir. Etraftaki lüks binalar, kıymetli malikaneler, lüks otomobiller ve züppe gençlerin fink atması başını döndürür. Okulun kabadayısı olan Ryan ile istemeden bir hengameye tutuşan Jake, dövüşü kaybederek etrafı tarafından aşağılanmaya başlar. Sınıf arkadaşı Max, Jake’i eski bir MMA dövüşçüsü olan Jean Roqua ile tanıştırır. Başlarda sadece intikam hissiyle başlayan Jake, daha sonrasında MMA’in bir sokak dövüşü olmadığını ve bir sanat olduğunu fark edecektir. 

Whiplash (2015):

 • Tür: Dram, Müzik 
 • IMDb: 8.5 

Neden izlenmeli?

Genç ve müzik tutkunu bir baterist olan Andrew Neiman (Miles Teller), işinde tam manasıyla bir usta olmak ister. Bu isteği doğrultusunda ülkedeki en yeterli müzik okulu olan Shaffer Konservatuarı’na girer. Dersler haricinde de var gücüyle idman yapan Andrew, okulun en sert hocalarından biri olan Terence Fletcher’ın dikkatini çekmeyi başarır ve Fletcher, okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği grubuna Andrew’u davet eder. Öğrencilerinden en güzelini alana kadar onları zalimce çalıştıran Fletcher’ın Andrew’den de beklediği tam olarak budur. Whiplash, genç bateristin önüne çıkan ruhsal ve mesleksel durumları nasıl atlattığını bizlere gösteriyor. 

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) (2007):

 • Tür: Dram 
 • IMDb: 8,0

Neden izlenmeli?

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde meseleler yaşayan ve maddi açıdan sarsıntılı olan bir adamdır. Eşi, sorunlara daha fazla katlanamayacağını söyleyerek Chris’i terk eder ve oğlunu da babasına bırakır. Eşinin meskeni terk edişiyle birlikte mesken sahibinin de kapı dışarı etmesiyle büyük sarsıntılar yaşayan Chris, uğraşından asla vazgeçmez ve sokaklarda kalıp, tuvaletlerde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Mücadeleci baba için en değerli motivasyon kaynağı ise oğlunun sevgisidir.

Listede görmek istediğiniz sinemalar yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Uygun seyirler 🙂

Başa dön tuşu