James Cameron’dan Telefondan Film İzleyenlere Sert Çıkış

Yıllar süren bir bekleyişin akabinde vizyona giren Avatar: The Way of Water, sunduğu muazzam görsellerle herkesi büyülemeye devam ediyor. İşte bu yüzden de sinemanın IMAX üzere formatlarda izlenmesi öneriliyor. Lakin bu durum, sinemanın konuttaki yatağınızdan izlenmeyeceği manasına da gelmiyor.

Avatar serisinin Oscar ödüllü direktörü James Cameron, bu hususta açıklamalarda bulundu.  NPR’a açıklamalarda bulunan sinemacı, sineması sinemada izlemeyi önerse de evden izleyerek de yeterli bir tecrübe yaşanabileceğini ifade etti. Ünlü direktör, artık herkesin yaptığı telefondan sinema izleme alışkanlığı ile ilgili de konuştu.

“Telefondan sinema izleyenler asıl noktayı kaçırıyor”

Cameron, büyük bir televizyon, düzgün bir ses sistemi ve yanlışsız oturma aralığıyla herkesin konutundan de düzgün bir sinema izleme tecrübesi yaşayabileceğini belirtti. Lakin Avatar’ı telefondan izlemeyi pek desteklemediğini aktardı.

Telefondan izlemeye karşı çıkan direktör, bunun ekranın büyüklüğüyle bir alakası olmadığına vurgu yaptı. Cameron’a nazaran telefondan sinema izlemek, aynı anda birden fazla iş yapma nedeniyle pek yanlışsız değil:

 “Telefonda bir şeyi izlemeye başladığınızda, asıl noktayı kaçırıyorsunuz. Bir sinema salonuna gitmek, ekran boyutu ve sisteminin harikalığı ile ilgili değildir. Daha çok birden fazla iş yapmamak ile alakalı”

Evde, sinemada olduğu kadar his derinliği oluşmaz”

Ünlü direktör, “Bence insanların asıl kaçırdığı nokta bu” diyerek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Sinemaya gittiğinizde, tüm dikkatinizi vermek için kendiniz ve o sanat yapıtı ortasında bir mutabakat yapıyorsunuz. Fakat evdeyken bu olmuyor. Beşerler, evdeyken sinemada ağlayacakları kadar ağlamazlar; zira tıpkı his derinliği konutta oluşmaz

Hâlen sinemalarda bulunan Avatar: The Way of Water, kısa müddette gişeyi domine etmeyi başardı. O denli ki imal, yakın vakitte dünyada 1,928 milyar dolar hasılata ulaşarak Spider-Man: No Way Home’u geçti ve tüm vakitlerin gişede en başarılı sinemaları listesinde altıncı sıraya yükseldi.

Başa dön tuşu