Joaquin Phoenix’li Joker Filminden Yeni Görüntü Paylaşıldı

Joker, kökeni hakkında farklı teorilerin ortaya atıldığı ve hangi köken öyküsünün nitekim hakikat olduğu tartışmalı bir karakterdir. Batman’in baş düşmanı olan bu ruhsal olarak dertli karakter, birinci sefer kendi solo sinemasıyla sinemaya gelecek.

Joker, İtalyan’da kapak oldu

Joaquin Phoenix’in Joker rolünde çok fazla görseli paylaşılmadı ve sinema üzerinde büyük bir sır perdesi var. İtalyan mecmua Vilayet Venerdi di Repubblica ünlü aktörün yüzünün palyaço makyajı yapılmış haliyle bir görselini paylaştı. 

Dergiye konuşan Phoenix, “Bu bir muhteşem kahraman, üstün berbat ya da özel güçleri olan bir insan sineması değil” dedi ve sinemanın çok daha farklı olacağını söyledi. Sinemanın direktörü Todd Phillips de sinemanın güç sistemini irdeleyeceğini ve bir insanın ayağa kalkıp yüzleşmesi gereken zorlukları ortaya koyacağını söyledi. Dergiye nazaran sinemada Joker’in net bir düşmanı olmayacak, “1980’lerden rekabetçi ve şiddet dolu bir Amerikan şirketi” ile gayret edecek. Bu firma Wayne Corp olur mu? Bilinmez. Batman’in babası Thomas Wayne tabip olsa da önemli bir ticari işletme de kurmuştu.

‘Amacımız isyan çıkartmak değil’

Öte yandan sinemanın direktörü, “Bu sinemayla maksadımız insanları isyana davet etmek değil. Lakin insanlara neden bir ihtilal başlatabileceklerini açıklamayı denemek.” diyor. 

Phoenix, role çalışırken birinci yaptığı şeyin karakterin ikonik kahkahasını nasıl atabileceğini çözmek olduğunu söylüyor. Bunun için patolojik kahkahalar atan hastaları incelediğini ve denetim edilemeyen mimiklerini gözlemlediğini söylüyor. Açıkçası Jared Leto’nun nefes yetmezliği çekip abuk sabuk bağıran Joker’inden sonra karakterin yeterli bir yorumlamaya muhtaçlığı var.

Joker sineması 4 Ocak’ta sinemalarda olacak. Sizin bu sinemadan beklentileriniz nedir? Sizce Joaquin Phoenix'in Joker'i de Jack Nicholson ya da Heath Ledger'in canlandırdığı Joker'ler üzere ikonik mi olacak? Yoksa unutulup gidecek mi? 

Başa dön tuşu