Joker Filmine 1 Ay Kala Yeni Tanıtım Yayınlandı

DC Comics’in açık orta en ikonik berbatı olan Joker’in solo sinemasına artık sırf bir ay kaldı. Bu olayı kutlamak isteyen üretimci firma Warner Bros, bir ay özel tanıtımını toplumsal medya üzerinden yayımladı. 

Joker sineması, yayınladığı fragmanlar ve kurguladığı ‘ayrı evren’ kıssasıyla karaktere çok da ilgi duymayan şahısların bile dikkatini çekmeyi başardı. Sinema, eleştirmenlerden de tam not aldı ve gösterildiği Venedik Sinema Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlandı. 

Yapımda başrolü Joaquin Phoenix alıyor. Yeşil perde önünde bir sinema çekmeyeceğini söyleyen ve genel olarak pratik görsel efektlere dayanan sinema, sinematografi, anlatım tekniği ve genel olarak öyküsü açısından çok olumlu yorumlar alıyor. 

Hangi Joker daha uygun?

Filmin vizyon tarihinin yaklaşmasıyla birlikte Phoenix’in performansının Ledger’ın performansını geçip geçemeyeceği de konuşulmaya başlandı. Bu bahiste değinilmesi gereken birinci nokta, her Joker’in birbirlerinden çok farklı yazılmış karakterler olduğu. Jack Nicholson’ın Joker’i net bir formda sosyopat bir karakter olarak kendi komplekslerini yansıtan ve Batman ile karakterlerinin benzerlikleri/zıtlıkları üzerinden gayret eden bir versiyondu. Heath Ledger’ın performansında ise planı olan, yıkıcı anarşist özelliklere sahip bir Joker karakteri vardı. Bu karakter birinci versiyondan çok farklıydı. 

Yeni versiyonda ise gelen haberlere nazaran yavaş yavaş ve adım adım akıl sıhhatini kaybedip Joker’e dönüşen Arthur Fleck’i ve onun akıl sıhhatinin nasıl kaybolduğunu görüyoruz. 

Bu durum, Killing Joke (ülkemizde Öldüren Latife ismiyle basıldı) çizgi romanlarını andırıyor lakin genel olarak da bir tenkit noktasını oluşturuyor. Çünkü kıymetli bir hayran kitlesi, Joker’in kökenini ‘tek bir makûs gün’de dönüşümüne bağlıyor. Yani herkes Joker olma potansiyeli taşımalı. Bu da var olan bir zihinsel hastalığın muhakkak bir süreçten geçerek Joker’e dönüşme formunda bir öykünün okuyuculara karşıt gelmesine neden oluyor. 

Öte yandan illa ana çizgi romanlara bağlanacaksak, Batman her bilgiye erişmeyi sağlayan Mobius Chair’e oturduğunda Joker’in gerçek ismini sorar. Aldığı karşılık ise üç farklı Joker olduğu istikametindedir. Batman de bu imkansız der. Yani birbirinden farklı Joker karakterleri olması çok da şaşırtan olmaz. 

En uygun Joker kim bilinmez ama en kötüsünün Jared Leto olduğu konusunda ise herkes hemfikir. 

()

Başa dön tuşu