Joker, Kârıyla Avengers: Infinity War’u Yakaladı

Heyecanlı bir bekleyişin akabinde 4 Ekim’de izleyicilerle buluşan Joker, açılış hafta sonunda 96 milyon dolar gişe hasılatı toplamayı başarmıştı. Direktör koltuğunda Todd Phillips’in olduğu R-Rated (18+) tipindeki sinema, şu ana kadar küresel çapta 745 milyon dolar kazandı.

Deadline’ın raporuna göre Joker karakterinin kökenine seyahat yaptığımız sinema, Marvel Studio’nun geçtiğimiz yıl vizyona giren gişe canavarı filmi Avengers: Infinity War kadar kar sağlayacak. Mevcut iddialar, Joker’in neredeyse 500 milyon dolar kar ettiği tarafında. Rapora nazaran, beyaz perdedeki üçüncü haftasına girmeye hazırlanan sinemanın kar hanesinde 464 milyon dolar yazıyor. 

Bizleri 80’li yılların Gotham’ına götüren Joaquin Phoenix’li Joker, 70 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Bu sayı, DC kökenli bir sinema için epey mütevazı. Sinemanın reklam ve pazarlamasına ayrılan para ise yaklaşık 120 milyon dolar. Warner Bros.’un 2019’daki en başarılı sineması olan Joker, tüm vakitlerin en çok gişe hasılatı toplayan R-Rated sineması olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

ABD gişelerinde şu ana kadar 253 milyon dolar kazanan sinema, milletlerarası pazarlarda ise 491 milyon doları kasasına koydu. Geride bıraktığı 20 günde toplam 745 milyon dolar gişe hasılatı elde eden Joker, vizyonda kaldığı mühlet boyunca yapımcılarının yüzünü güldürmeye devam edecek üzere görünüyor.

Filmde Phoenix, toplumsal ve ekonomik kriz içindeki Gotham’da yolunu kaybeden palyaço yüzlü katil Arthur Fleck’i nam-ı öteki Joker’i oynuyor. Sinemada ayrıyeten Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen, Glenn Fleshler, Bill Camp, Shea Whigham ve Marc Maron üzere isimler de yer alıyor.

Başa dön tuşu