Unutulmaz En İyi 10 Uzaylı Filmi

Günümüzde uzaylı temasını mevzu alan sinemalar hala da büyük ilgi görseler de evvelce çok daha fazla ilgi görürlerdi. Uzaylıların gelip iz bıraktığı tarlalar, UFO’lar, UFO’larından çıkıp dünyalılara selam veren uzaylı figürleri üzere günümüzün klasikleşmiş olguları, bizlere eski vakitlerden kalan bir miras diyebiliriz.

Hollywood’un yeni fikirler üretme konusunda yaşadığı badireler da göz önüne alındığında, yaratıcılığın üst düzeylerde olduğu devirlerden kalma uzaylı sinemalarına de bir filmsever olarak gereksinim duyuluyor.

Bugün Dünya UFO günü ve sıkıntı uzaylılar olduğu vakit da günümüze kadar gelmeyi başarmış, ismini tarihe altın harflerle yazdıran sinemalar var. Biz de bugünün onuruna elinize patlamış mısırlarınızı alıp izleyebileceğiniz, günün mana ve ehemmiyetine uygun sinemaların bir listesini paylaşmak istedik. Lafı fazla uzatmadan, listemize geçelim.

The Blob (Büyüyen Canavar)

 • Tür: Kaygı, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Steve McQueen, Aneta Corsaut, Earl Rowe

1958 imali The Blob, önüne çıkan her şeyi yiyen, yedikçe de büyüyen bir uzaylı hayat formunu husus alıyor. Sinema tıpkı vakitte metaforlarla da bezenmiş. Kapitalizm, soğuk savaş üzere periyodunun gündemi olan bahisleri da ele alıyor.

The Blob Fragman:

The Man Who Fell to Earth (Dünyaya Düşen Adam)

 • Tür: Drama, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: David Bowie, Rip Torn, Candy Clark

1976 imali The Man Who Fell to Earth sinemasında, kendi gezegenini kurtarmak uğruna insan taklidi yapan bir uzaylının öyküsü anlatılıyor. Sinema, uzaylı denince akla gelen birinci kavramlardan biri olan kaçırılma konseptine de değiniyor.

The Man Who Fell to Earth Fragman:

Invasion of the Body Snatchers (Ceset Yiyicilerin İstilası)

 • Tür: Endişe, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Donald Sutherland, Brooke Adams, Jeff Goldblum

1978 imali Invasion of the Body Snatchers, uzaydan dünyaya sürüklenen tohumların büyümesiyle başlıyor. Büyüyen tohumlar sonrasında küçük bir kasabayı istila etmeye başlıyor ve uzaylılar kasaba sakinlerinin bedenlerini kopyalamaya başlıyor.

Invasion of the Body Snatchers Fragman:

Alien (Yaratık)

 • Tür: Endişe, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

1979 üretimi Alien, “uzaylı” ve “kült” sözlere yan yana geldiği vakit akla gelen birinci fimlerden denilebilir. Sinema, kaynağı bir ay olan yardım davetine icabet eden bir uzay tüccarının, akına uğramış mürettebatla müsabakasını anlatıyor. Sinema devam ettikçe saldırıyı gerçekleştiren ömür formunun büyümesine tanıklık ediliyor.

Alien Fragman:

E.T.

 • Tür: Aile, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote

1982 imali E.T, yeniden rahatlıkta kült statüsüne sokulabilecek sinemalardan biri. Sinema, uzaylı bir ardının meskenine dönmesine yardımcı olmaya çalışan bir çocuğun kıssasını anlatıyor. Yaptığı her işle devrin öteki sinemalarından bir adım öne çıkmayı başaran Steven Spielberg, bu sinemayla de yeteneğini göstermiş desek yanlış olmaz.

E.T. Fragman:

Liquid Sky

 • Tür: Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Anne Carlisle, Paula E. Sheppard, Susan Doukas

1982 üretimi Liquid Sky, devrine nazaran marjinal bahsiyle listedeki öbür sinemalardan bir nebze farklı. Sinemada, dünyaya eroin bulmaya gelen görünmez uzaylıların dünyada yaptıkları şeyler anlatılıyor. Uzaylılar dünyadaki inişini New York’taki bir apartmanın çatısına yapıyor. Bu apartmanda da uyuşturucu tacirleri yaşıyor. Sonrasında uzaylılar, insanların cinsel birleşim sırasında beyninde oluşan feromonların, eroin gibisi bir yapıda olduklarını fark ediyor ve apartmanda yaşayan bir modelin arkadaşları ortadan kaybolmaya başlıyor.

Liquid Sky Fragman:

Starman (Yıldız Adam)

 • Tür: Romantik, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith

1984 üretimi Starman, romantizm öğeleriyle de süslenmiş bir uzaylı sineması. Sinemada dul bir bayan var. Sonrasında bir uzaylı bu bayanın eski eşinin formuna bürünüyor ve bayandan onu Wisconsin’den Arizona’ya kadar götürmesini istiyor. Bu seyahat sırasında devlet bu ikiliyi durdurmaya çalışıyor.

Starman Fragman:

Contact (Mesaj)

 • Tür: Drama, Gizem, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Jodie Foster, Matthew McConaughey, Tom Skerritt

1997 üretimi Contact, içinde uzay öğeleri olduğu kadar drama öğeleri de barındıran bir sinema. Ana karakter Dr. Ellie Arroway yıllardır uzaylıların varlığını kanıtlamaya çalışıyor. Tüm bu arayışların sonunda, dünya dışı bir radyo sinyali yakalamayı başarıyor ve bundan sonra da uzaya çıkmak için çabalıyor. Bu ortada çekim tekniğiyle meşhurlaşmış küçük bir kızın aynaya koştuğu o sahne, Contact sinemasından. Sahneyi ve nasıl yapıldığını anlatan görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz. Dikkat: Sahne sinemanın gidişatını büyük ölçüde etkilemeyen bir spoiler içeriyor.

Ayna Sahnesi:

Yapılış Görüntüsü:

Contact Fragman:

The Faculty (Fakülte)

 • Tür: Kaygı, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Jordana Brewster, Clea DuVall, Laura Harris, Elihaj Wood

1998 imali The Faculty, liseli birkaç gencin, garip olaylar sonucu öğretmenlerinin uzaylı olduklarını inanmalarını husus alıyor.

The Faculty Fragman:

Under The Skin

 • Tür: Drama, Dehşet, Bilim-Kurgu
 • Oyuncular: Scarlett Johansson, Jeremy McWilliams, Lynsey Taylor Mackay

2013 imali Under The Skin, günümüze daha yakın bir tarihte yapılmış olduğu için için listedeki öteki sinemalardan ayrılıyor. Sinemada, İskoçya’da akşam saatlerinde yalnız insanları ayartan gizemli bir bayan var. Sonrasında yaşanan olaylar sonucunda bu bayan bir kendini keşfetme evresine giriyor.

Under The Skin Fragman:

Dünya UFO günü onuruna paylaştığımız listenin sonuna geldik. Listede ilginizi çeken bir sinema bulamazsanız, daha çeşitli imaller içeren en güzel Netflix sinemaları ya da en güzel Netflix dizileri listelerimize göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu