Marvel, Yeni Örümcek Adam Filmini Neden Açıklamadı?

Disney, 4 milyar dolar üzere şu anda düşünüldüğünde cüzi(!) bir ölçü karşılığında Marvel’i satın aldığından bu yana, 18 milyar dolar kazanan bir sinema dominasyonu kurdu. Bir yerlerde yaptığı bu yatırımdan çok mutlu bir Bob Iger olduğunu hayal etmek sıkıntı değil. 

Marvel, San Diego Comic-Con 2019’da Phase 4’teki sinema ve dizilerini açıkladı. Ayrıyeten daha sonra gelecek olan Blade üzere imaller hakkında da bilgi verdi. Her ne kadar bu üretimler heyecan verici olsa da, çizgi roman tarihinin kar ve popülerlik manasında en büyük markası olan (üzgünüm Batman) Spider-Man’in sinemasına dair bir açıklama yapılmadı. Hayranların başına takılan bu sorunun karşılığı ise aslında hayli kolay. 

Yeni bir Spider-Man sinemasını açıklamak, Disney’in ya da Marvel Entertainment’in işi değil. Bu açıklamayı yapacak olan Sony Pictures’dır. Bu durumun sebebi ise 90’lı yılların sonunda çizgi roman yayıncılarının yaşadığı büyük krizdir. O devirde, karakterin hakları Sony’ye satılmıştı. Sony, Marvel cihanında karakterin kullanımına müsaade veriyor olsa da mutabakat daha farklı. 

Sony, tüm solo Spider-Man sinemalarının haklarına sahip ve sinemaların dağıtımcılığını da onlar üstleniyor. Bu durum, 2002’de çıkan, Sam Raimi’nin çektiği ve Tobey Maguire’ın oynadığı birinci Spider-Man sinemasından bu yana bu türlü. 

Marvel ve Sony, karakteri paylaşmak için bir muahedeye imza atmıştı. Bu mutabakatın kurallarından biri de Spider-Man sinemalarının ne kadar başarılı olacağına bağlı olarak etkinleşen kullanım hakkı hususu. Spider-Man: Far From Home’un 1 milyar doları geçememesi halinde karakterin tüm hakları tekrar Sony’ye dönecek. Sinema şu anda 970 milyon doları buldu ve bu noktayı geçmesi bekleniyor. Yeniden de şimdi geçmedi.

Tom Holland’ın Spider-Man rolü için sırf tek sinemalık bir mutabakatı kaldı. Yeniden de daha evvel kontratı biten oyuncuların yeni mukavelelere imza attığını gördük. 

Spider-Man’in gelecek sineması, muhtemelen önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Başa dön tuşu