Matrix 4, Keanu Reeves ile Resmen Geri Dönüyor!

İnsanlık milattan sonra ikinci bin yılı devirmeden çabucak evvel, makinelerle savaşını mevzu alan bir bilim kurgu şaheresine tanıklık etmişti. Birinci sineması 1999 yılında vizyona giren Matrix, sinemada yeni bir sayfa açtı. Akabinde 2003 yılında peşpeşe gelen 2 devam sinemasıyla modern tarihin en değerli eserlerinden birisi tamamlanmış oldu.

Serinin Reloaded ve Revolutions ismindeki ikinci ve üçüncü sinemaları, aslında bir son değildi. Bunu Matrix hayranı olan, sığ bir aksiyon sinemasından daha fazlası olduğunu düşünen beşerler her vakit biliyorlardı. Hem onların bu isteği hem de üretimci şirketlerin yine üretimlere tartı vermeye başlaması, sonunda bizi memnun sona götürdü.

Matrix, dördüncü devam sinemasıyla geri dönüyor! Üstelik Neo rolünde yine Keanu Reeves ve Trinity rolünde Carrie-Anne Moss olacak!

Matrix'in kamera ardındaki gerçek kahramanlarından olan Lana Wachowski, dördüncü Matrix sinemasının senaryosunu yazacak ve sineması yönetecek. Sinemanın üretimci şirketi Warner Bros. olacak ve Village Roadshow dağıtımcı şirket olacak. Variety'nin haberinde yer alan açıklamalar ise Warner Bros. yöneticilerinden Toby Emmerich'e ilişkin. 

Marvel şimdilik biraz beklesin, kırmızı hapı yutuyoruz: Matrix Evreni'ne yine güzel geldiniz!

Açıklamalarına yeni Matrix sinemasının sıradan bir devam sinemasından fazlasını sunacağını muhakkak ederek devam eden Emmerich, yeni bir sinematik kozmosun de sinyallerini verdi. Matrix'in özgün senaryo ve kurgusunun emanet edildiği Lana Wachowski, bu defa bir sinematik cihana uygun öykü inşa ediyor olabilir.

Senaryo yazımında Watchowski'ye eşlik edecek isimler de çok sağlam. 2008'de çıkan Lazarus Projesi kitabıyla Aleksandar Hemon, 2004 yayınlanan ve 2012'de Tom Hanks üzere isimlerle beyaz perdeye uyarlanan Bulut Atlası kitabının David Mitchell da Matrix 4'ün beyinlerinden olacaklar.

Morpheus'a kimin hayat vereceği şimdi kesin değil, lakin hoş haberler var:

Morpheus karakteriyle Neo'nun hocalığını yapan Laurance Fishburne'nin takımda yer alıp almayacağı şimdi kesinleşmedi. Fakat kendisinin artık artan yaşı nedeniyle sinemada rol alma ihtimalinin zayıf olduğu söyleniyor. Bu nedenle Morpheus'u daha genç birinin canlandırdığına şahit olabiliriz. Elbette gelişen teknolojilerin nimetini Paul Walker'da olduğu üzere yeni Morpheus için de görebiliriz.

Lana Wachowski, kardeşi Lily ile birlikte 20 yıl evvel kıymetli bir iş yaptıklarını vurgulayarak, “Harika arkadaşlarla tekrar çalışmak gurur verici olacak” açıklamasında bulundu. 

Matrix 4 ne vakit vizyona girecek?

Filmin senaryo çalışmalarına başlandığı söyleniyor, lakin çabucak heyecanlanmamakta yarar var. Birinci üç sineması sıradan bir biçimde izlemeyenler, bu türlü bir öykünün devamını nasıl yapacaklarını önemli biçimde sorgulayabilirler.

Matrix 4'ün yapım çalışmalarına 2020'de başlanacak, akabinde sinemanın çekimleri tamamlandıktan sonra 2020'li yılların birinci çeyreğinde bir efsanenin tekrar doğuşuna tanıklık edeceğiz. Sinemanın en geç 2023'te vizyona gireceği söyleniyor.

Yeniden beğenilen geldin Neo reyiz. Yeri gelmişken, her şeyin başladığı o sahneleri yine hatırlayalım:

Başa dön tuşu