MCU’nun 4. Aşaması Hakkında Şu Ana Kadar Bildiklerimiz

Avengers: Endgame çıktığı sırada gelen haberlere nazaran Spider-Man: Far From Home filminin MCU’nun (Marvel Sinematik Evreni) 3. basamağının son sineması olacağını biliyorduk. Böylece vizyona girecek bir sonraki Marvel sineması ile sinematik cihanın 4. kademesi başlamış olacak. Her ne kadar işveren Kevin Feige bir sonraki aşama hakkında fazla bir bilgi vermiş olmasa da ortaya çıkan imajlara ve söylentilere dayalı birçok bilgi bulunuyor. Pekala MCU’nun 4. etabı hakkında şu ana kadar neler öğrendik?

4. Etap sinemalarının çıkış tarihleri

4. etap için şimdi rastgele bir sinemanın ismi resmen geçmese de Disney’in sinema çıkarma programını yayınlaması sayesinde hepsinin çıkış tarihlerini biliyoruz. Sinemalar şu tarihlerde gelecek:

  • 1 Mayıs 2020
  • 6 Kasım 2020
  • 12 Şubat 2021
  • 5 Mayıs 2021
  • 5 Kasım 2021
  • 18 Şubat 2022
  • 6 Mayıs 2022
  • 29 Temmuz 2022

Resmi olarak açıklanmayan 4. evre filmleri

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere resmi olarak rastgele bir sinemanın ismi açıklanmadı lakin ortaya çıkan imgeler ve sızıntılar sayesinde birkaç bilgiye sahibiz. Bunlardan bir tanesi solo bir Black Widow sinemasının geliyor olması; bildiğiniz üzere sinemanın set imgeleri medyaya sızdırılmıştı. Başka gelecek sinemaların ise The Eternals, Shang-Chi, Doctor Strange 2, Black Panther 2 ve Guardians of the Galaxy Vol. 3 olması bekleniyor.

Solo Black Widow (Avengers: Endgame için spoiler bulunur!)

Bildiğiniz üzere Natasha Romanoff, Endgame’de Ruh Taşı için kendini feda etti. Pekala bu durumda nasıl sineması gelebilir? Akıllara gelen en mantıklı yanıt Rus ajanımızın geçmişini anlatan bir sinema olacağı.

Filmde doğal olarak başrolde Scarlett Johansson olacak lakin yeni isimler de takıma dâhil oluyor: Midsommar’dan Florence Pugh, Stranger Things’den David Harbour ve The Departed’dan Ray Winstone. Black Widow sinemasının direktör koltuğunda Cate Shortland oturacak. Bununla birlikte Scarlett Johansson Kevin Feige ile birlikte yapımcılığı üstelenecek. Sinema şu an hali hazırda Birleşik Krallık’ta çekilmeye devam ediyor. Bu sinemanın 4. kademenin birinci sineması olacağı, yani 1 Mayıs 2020’de vizyona gireceği varsayım ediliyor.

The Eternals

Eğer söylentiler gerçek çıkarsa, The Eternals takımı en az Avengers takımı kadar “baba” isimlerden oluşacak. Söylentilere nazaran Hollywood yıldızı Angelina Jolie, takım için katılaşan en net isimlerden. Onun akabinde ise Richard Madden ve Kumail Nanjiani geliyor. Bunların dışında bir de Keanu Reeves söylentisi var; ki bu da en az Angelina Jolie kadar heyecan uyandırıcı bir seçim.

The Eternals’ın vizyona Kasım 2020’de girebileceği varsayım ediliyor. Lakin evvelki Marvel karakterlerinin başına gelenleri atlatmak için 2 yıllık bir ortaya gereksinim duyulabilir, yani sinema 2021’de de vizyona girebilir. Sinemanın direktör koltuğunda ise Chloe Zhao oturacak.

Shang-Chi

Shang-Chi elbet Marvel’ın kültürel açıdan en değerli karakterlerinden biri, birebir halde sinematik cihanda de bu durum bu türlü olacak. Birebir Black Panther’ın ırkçılık periyodunda vizyona darbe vurması üzere Shang-Chi’nin de birebir etkiyi yaratması bekleniyor.

Shang-Chi sineması hakkında şu an için net bir bilgi yok fakat heyecanla beklemenizi sağlayacak birkaç ayrıntı bulunuyor. Sinemanın direktör koltuğunda daha evvel Brie Larson ile çalışmış olan Daniel Cretton oturacak. Başrolün kim olacağı ise şimdi bilinmiyor.

Doctor Strange 2

Tüm kainatın en güçlü büyücüsü geri dönecek. Son gelen bilgilere nazaran sinemanın direktör koltuğunda tekrar Scott Derickson oturacak ve senaryosunu da C. Robert Cargill yazacak.

Doctor Strange’in neler yapabildiğini; Steven Strange ağabeyimizin ne kadar güçlü biri olduğunu son birkaç Marvel sinemasında gördük. Bu sinemadaysa kendisine ihanet eden Baron Mordo ile kapışmasını bekleniyor. Bunun dışında sinema hakkında bir bilgi yok. Sinemanın 2021 yılında vizyona girebileceği düşünülüyor.

Black Panther 2

İlk sinemanın inanılmaz muvaffakiyetinin akabinde Marvel Studios, Black Panther 2’yi de vizyona sokmazsa stratejik kusur yapmış olurdu diyebiliriz. Kevin Feige de dâhil olmak üzere birçok yetkili, Black Panther için bir devam sineması geleceğini daha evvelce onaylamıştı. Sinemanın şu anda senaryosu üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Bu sinemanın de 2021 yılında vizyona girmesi bekleniyor.

Guardians of the Galaxy Vol. 3

James Gunn bildiğiniz üzere Disney tarafından kovulmuştu, bu yüzden bu sinemanın başında Thor: Ragnarok'un direktörü Taika Waititi olabilir gözüyle bakılıyordu. Lakin James Gunn’ın 1 yıldan kısa bir müddette geri işe alınması, durumları tekrardan karıştırdı. Söylentilere nazaran GotG 3’ün senaryosu insanları göz yaşlarına boğacak. Lakin James Gunn, hali hazırda Suicide Squad’ın tekrar çekimi üzerinde çalışıyor. Kendisinin MCU’ya geri dönmesi 2021 yılını bulabilir. Bu yüzden bu sinemanın 2022 yılında çıkacağı iddia ediliyor.

4. etapta bizi öbür neler bekliyor?

Diğer filmler

Bahsettiğimiz sinemalarla birlikte çıkış tarihi verilen 8 sinemadan geriye 2 adet boş yer kalıyor. Bu 2 adet boş yer için en büyük adaylardan biri Captain Marvel’ın devam sineması, bir oburu ise Spider-Man 3. Analistlere nazaran Marvel, Spider-Man: Far From Home'un gişede uygun bir çizgi yakalamasıyla birlikte Spider-Man karakterini tekrar eline almak istiyor.

X-Men ve Fantastik Dörtlü 4. kademede yer alacak mı?

Çok büyük ihtimalle hayır. Kevin Feige bir şeyi açıklıyorsa bu ekseriyetle net oluyor. Marvel Studios işvereni, şirketin önündeki 5 yıllık süreçte X-Men, Deadpool yahut Fantastik Dörtlü ile ilgili bir planlarının olmadığını belirtti. Doğal planlar değişebilir lakin bu çok muhtemel görünmüyor. Bu kategorilere Marvel’ın 5. kademesinde yer verilmesi beklenen olabilir, yani 2023 yılından sonra.

Başa dön tuşu