YouTube, Televizyona Rakip Olacak Platformunu Test Ediyor

Dünyanın en büyük içerik platformu olan YouTube, 2017 yılında kullanıma sunduğu YouTube TV sistemiyle pek çok televizyon kanalını uygun fiyata izlenebilir hale getirmişti. Lakin bu sistem ne yazık ki ülkemizde kullanıma sunulmamıştı.

Bugün ortaya çıkan bilgilere göreyse Youtube, YouTube TV gibisi yeni platformunu çoktan test etmeye başladı bile. Üstelik bu sistem tamamen fiyatsız olacak.

Ücretli kanalları fiyatsız izleyebileceksiniz

YouTube’un geliştirdiği bu yeni sistemde tıpkı YouTube TV üzere “kablo tv” kanallarını izlemenize imkan sağlayacak. Kablo TV, ülkemizde de var olan Digitürk, Tivibu ve Türksat KabloTV üzere hizmetlerin geneline verilen isimdir. Şirket, halihazırda YouTube TV aboneliğiyle ABD’nin en büyük kablo tv kanalları olan Fox, ESPN, CNN, NFL TV, ve CBS üzere kanalları sunuyordu. Yeni sistemde ise çok daha fazla kanal olacağı ve platformun büsbütün fiyatsız olacağı açıklandı.

Şu anda yalnızca itinayla seçilmiş birkaç yüz bireyle test edilen bu platformda yayınlar fiyatsız olacak lakin kullanıcılar tıpkı televizyon kanallarında olduğu üzere reklamlar görecek. YouTube tarafından hususla ilgili yapılan bir açıklamada dünya devi Lionsgate, A+E Networks (History Channel ve Crime + üzere kanalların sahibi) ve FimRise (Marvel, Disney, MGM ve pek çok şirketin televizyon yayın haklarına sahip olan şirket) üzere devlerle muahede imzaladığını açıkladı. Ayrıyeten daha fazla üretimci şirket ve televizyon kanalıyla da mutabakatlar yapılacağı belirtildi.

YouTube bu atılımıyla Netflix ve Disney+ başta olmak üzere pek çok dijital içerik platformuna ve geleneksel televizyon kanallarına argümanlı bir rakip olabilir.

Başa dön tuşu