Netflix, 30’dan Fazla Ülkede İndirim Yaptı

Netflix, 30’dan fazla ülkede abonelik ücretlerinde indirim yaptı. İndirim yapılan ülkeler arasında Türkiye ise yer almadı.

Dünyanın en popüler sinema ve dizi platformu konumunda bulunan Netflix, yakın zamanda Türkiye’de fiyat değişikliklerine gitmişti. Yapılan zamların neticesinde temel üyelik 63,99 TL’ye, en üst seviye üyelik ise 130,99 TL’ye ulaşmıştı. Bugün ise dev platformun fiyatlar konusunda dünya çapında farklı bir adım attığı ortaya çıktı.

Buna göre Netflix, son birkaç haftada aralarında Ürdün, İran, Kenya, Venezuela, Hırvatistan’ın da bulunduğu 30’dan fazla ülkede hizmetlerinin fiyatlarında indirime gitti. İndirimden etkilenenler arasında ABD ve Batı Avrupa’dan ülkeler yer almadı. Türkiye’de de bir indirim olmadığını ekleyelim.

Netflix, neden diğer platformların aksine indirim kararı aldı?

The Hollywood Reporter’ın aktardığına göre pazar araştırmacısı Ampere Analysis, kararın Güney Amerika, Doğu ve Orta Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahra Altı Afrika ve Asya Pasifik gibi bölgelerde görüldüğünü bildirdi. Ayrıca fiyatlarda %20’den %60’a kadar varan azalmalarının yaşandığı da aktarıldı. Ampere ayrıca bu hamlenin 10 milyon kullanıcıyı etkileyebileceğini de tahmin etti.  

Peki neden Netflix diğer platformların zam hamlelerinin aksine böyle bir adım atıyor? Bu konuda kesin bir açıklama bulunmasa da bazı tahminler var. Şirketin indirim kararı, büyük eleştiri alan şifre paylaşımını kaldırma adımının etkilerini yumuşatmak ve kullanıcılar için oluşacak ekstra masrafı azaltmaya çalışmak için olabilir.

Netflix, Şifre Paylaşımını Nasıl Yasaklayacağını ve Uygulamanın Ne Zaman Başlayacağını Açıkladı!

Buna ek olarak, Netflix’in yerel fiyatlandırma uygulamadığı ve ücretleri dolar kuruna göre belirlediği ülkelerde yüksek enflasyon nedeniyle böyle bir karar almış olabileceği de tahmin ediliyor.

Zaten Netflix yöneticileri, son yıllarda hizmetlerinin çeşitli tüketici türleri tarafından erişilebilir kalmasını sağlamak için fiyat konusunda esnek olabileceğinin sinyallerini vermişti. Ayrıca indirimler, Netflix’in büyük bir paya sahip olmadığı pazarlarda yeni abone eklemesini sağlayabileceğini de söyleyebiliriz.

230 milyondan fazla aboneye sahip olan Netflix, şu anda 190’ın üstünde ülkede faaliyet gösteriyor. Şirketin Türkiye fiyatlarında benzer bir değişikliğin olup olmayacağı ise bilinmiyor.

Kaynak :
https://www.wsj.com/articles/netflix-cuts-subscription-prices-in-over-30-countries-ae6d047c

Başa dön tuşu