Netflix, ABD’de Şifre Paylaşımını Yasakladı

Netflix, şifre paylaşımını kısıtlama uygulamasını ABD ve Birleşik Krallık’ta uygulamaya koydu. Standart ve Premium pakette kullanılabilen şifre paylaşım uygulaması, tüketiciye ek maliyet çıkarıyor.

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, uzunca bir süredir şifre paylaşımının kısıtlanması ile gündemde. Şirket bugüne kadar, ne yapıp edip birden çok kişinin ortak Netflix hesabı kullanmasını engelleyeceğini söyleyip durdu. Ve şimdi, bu konuyla ilgili en net gelişme yaşandı.

Netflix, nispeten daha az abonesi bulunan ülkelerdeki testlerin ardından Birleşik Krallık ve ABD’de şifre paylaşmayı imkansız hale getiren yeni bir döneme resmen geçiş yaptı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcıların IP adresleri üzerinden hesap takibi yapılacağı ve IP uyumsuzluğu yaşanması durumunda müşterilerin bilgilendirileceği belirtildi. GPS verilerinden faydalanmadığının altını çizen Netflix, hesap sahibinden bir cihazı varsayılan olarak tanımlamasını isteyecek. Tanımlanan adres veya cihaz, söz konusu hesap için varsayılan olarak kabul edilecek.

Şifre paylaşmak isteyenlerin ekstra ücret ödemesi gerekecek

Netflix şifre paylaşımını yasakladı

Netflix tarafından yapılan açıklamalarda, yeni dönemde kullanıcıların yine de şifre paylaşımı yapabileceği belirtildi. Bu durumda, şifrenin paylaşıldığı her kullanıcı için ek ödeme yapılması gerekecek. Ancak şifre paylaşımının ücretlendirilmesi, satın alınmış olan pakete göre değişkenlik gösterecek. Gelin ABD’deki yeni fiyatlandırmaya yakından bakalım.

ABD’deki Netflix kullanıcıları, 15,49 dolar karşılığında Standart paket abone olduklarında; kullanıcı başına ekstra 7,99 dolar ödeme yapılması gerekecek. Yani kullanıcının maliyeti, yüzde 50 artmış olacak. 4K çözünürlük sunan 19,99 dolarlık Premium paket satın alan tüketici ise iki ek kullanıcı için yine 7,99 dolar ödeme yapacak. Temel veya Reklamlı paket için şifre paylaşımı mümkün olmayacak.

Peki buna göre Türkiye’deki tahmini fiyatlar nasıl değişir?

Netflix

Netflix şifre paylaşım kısıtlamasını Birleşik Krallık ve ABD’de kullanıma sunduysa bir gün mutlaka Türkiye’de de uygulayacaktır. Peki yerel fiyatlandırma uygulanmazsa ve ABD’deki oranlar Türkiye’ye de yansırsa, şifre paylaşan kullanıcıların maliyetleri nasıl değişecek?

  • 97,99 TL karşılığında Standart paket kullanan tüketici, her yeni kullanıcı başına 49 TL ödemek zorunda kalacak. Buna göre maliyet, 147 TL‘ye çıkar.
  • 130,99 TL karşılığında Premium paket kullanan tüketici, 2 ek kullanıcı için 49 TL ödemek zorunda kalacak. Buna göre maliyet, 179 TL‘ye çıkar.

Netflix’in yerel fiyatlandırma politikası ile şifre paylaşım ücretinin 20-30 TL aralığında olmasını bekleyebiliriz…

Başa dön tuşu