Netflix, Kleopatra’yı Siyahi Tasvir Ettiği İçin Dava Edildi

Netflix’in 10 Mayıs’ta yayınlayacağı “Kraliçe Kleopatra” belgesel dizisi, Mısır’ın son firavununu siyahi bir kadın olarak göstermesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu. Bir Mısırlı avukat, Netflix’i dava etti ve platformun Mısır’da kapatılmasını istedi.

Kleopatra, antik Mısır’ın en ünlü ve etkili liderlerinden biriydi. Roma İmparatorluğu ile ilişkileri, aşk hayatı ve güzelliğiyle tarihe damga vurdu. Peki, Kleopatra nasıl bir kadındı? Hangi ırktan geliyordu? Bu soruların cevabı, Netflix’in yeni belgesel dizisi “Kraliçe Kleopatra” ile yeniden tartışma konusu oldu.

Belgesel dizisi, Kleopatra’nın tahtını, ailesini ve mirasını korumak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Dizinin yapımcısı ve anlatıcısı Jada Pinkett Smith, dizinin siyahi kadınların hikayelerini anlatmak için önemli bir fırsat olduğunu söylüyor. Ancak dizinin başrolünde siyahi bir oyuncu olan Adele James’in Kleopatra’yı canlandırması, Mısır ve Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede tepki çekti. Hatta Mısırlı bir avukat, Netflix’e dava açtı.

Netflix’in Kleopatra için siyahi bir oyuncu seçmesi, Twitter üzerinde tepki topladı: Düzgün tartışmaların yanı sıra aşağılık saldırılar da oldu

Başa dön tuşu