Netflix, Oyunculardan Tepki Toplayan Bir Özellik Duyurdu

Netflix’e gelen son güncellemeyle birtakım kullanıcılar, izledikleri sinema ve dizilerin oynatma hızını ayarlayabilme seçeneğine kavuştular. Şirketin yaptığı açıklamaya nazaran kullanıcılar, içerikleri 1,5 kat daha hızlı ya da 0,5 kat daha yavaş halde izleyebilecekler.

Getirilen yenilik, şu anda sadece sınırlı sayıda kullanıcıya açık. Ayrıca güncellemeyle gelen yeni özellik, birçok oyuncu ve direktörden izleyicilerin izleme tecrübelerini mahvedeceği gerekçe gösterilerek tepki topladı.

Netflix'e reaksiyonlar çığ üzere büyüyor:

Breaking Bad serisinden tanıdığımız ünlü aktör Aaron Paul, getirilen yeniliğe “Herkesin sanatını denetim altına alacak ve yok edecek” şeklinde reaksiyon gösterdi. Senarist Judd Apatow da birebir formda “Dünya üzerindeki tüm imalcileri ve direktörleri buna karşı çıkmalarına davet ediyorum” diyerek reaksiyonunu gösterdi. Ayrıyeten şirkete üretimlerin orjinal hâliyle izlenmesi gerektiği hatırlatıldı.

Verilen reaksiyonlara Netflix tarafı da sessiz kalmadı. Şirket, yakın vakitte bu yeniliği yayınlamayacaklarını vurguladı ve güncellemesini savundu. Netflix Lider Yardımcısı Keela Robison, “Son yenilik, ziyadesiyle reaksiyon topladı. Bu yüzden neler olduğu hakkında detay vermek istiyorum” şeklinde yorum yaptı. Keela Robison, yaptığı açıklamada yeniliğin yalnızca telefonlar için geçerli olduğunu söyledi. Robison ayrıyeten bunun yalnızca telefonlarla hudutlu olmasında direktörler ve oyuncuların tesirli olduğunu da ekledi. 

Robison, Netflix’e gelen yeniliğin uzun vakittir DVD oynatıcılarında bulunduğunu ve birçok üyenin de bu özelliği sevdiğini söyledi. Bununla birlikte insanların yabancı lisanda bir imal izlerken bir sahneyi daha yavaş bir halde izlemek istediklerini de ekledi. Şirket, yaptığı açıklamada getirilen özelliğin ses düzeyini de düzelttiğini açıkladı.

Günümüzde birçok televizyonda ve yayın platformunda esasen yavaşlatma ve hızlandırma seçenekleri mevcut. Hatta YouTube, bu özelliği uzun vakittir bünyesinde barındırıyor. Ayrıyeten bu yeniliğin bilhassa podcast platformlarına sağladığı katkı da biliniyor. Netflix ise özelliği ekleyip eklemeyeceklerinin kullanıcılardan gelen geri dönüşlere bağlı olduğunu söylüyor.

Başa dön tuşu