Netflix’in Abone Sayısında Dikkat Çeken Düşüş

Çevrimiçi ve dizi platformlarından Netflix, son yıllarda önemli bir kullanıcı sayısına ulaştı. Yayınladığı dizi ve sinemaların tüm dünyada konuşulduğu platform bugün 150 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Lakin Netflix, tarihinde birinci sefer abone kaybı yaşıyor. Yapılan açıklamalara nazaran Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 130 bin kullanıcısını kaybetti.

Üstelik Netflix'in tek sorunu abone sayısındaki düşüş değil. Şirket, 2019'un ikinci çeyreğinde beklenildiği kadar büyümedi. Yapılan açıklamalara nazaran 2019 yılının ikinci çeyreğinde Netflix, bünyesinde 2.7 milyon abone eklemeyi başardı. Bu sayı bir evvelki çeyrekte ise yaklaşık 5 milyondu. 

Konuyla ilgili olarak hissedarlarına bir mektup yazan şirket, abone kaybının tüm bölgelerde olduğunu fakat abonelik fiyatında artırım yapılan bölgelerde daha çok abone kaybettiklerini belirtti. 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklenilen büyümenin gerçekleştirilemediğini açıklayan Netflix, bu üye kaybının yıllık bazda rastgele bir sorun teşkil etmediğini ve işlerine odaklanarak bu ziyanı egale edeceklerini belirtti.

Netflix, üçüncü çeyrekte 7 milyon aboneyi bünyesine katmayı planlıyor. Geçtiğimiz yılın tıpkı devrine bakıldığı vakit, Netflix'in 6 milyon abone kazandığı görülebiliyor. Şirketin maksadına ulaşıp ulaşamayacağını ise lakin ilerleyen periyotlarda görebileceğiz.

Başa dön tuşu