Netflix’ten Canlı Yayın Hamlesi: SAG Ödüllerini Yayınlayacak

Dünyanın en tanınan sinema ve dizi platformu Netflix, yaşadığı kuvvetli devrin akabinde farklı formüllere başvurarak daha fazla abone kazanmayı planlıyordu. Bu yüzden de son vakitlerde canlı yayınlar konusunda da ataklar yapmaya başladı. O denli ki şirket, geçtiğimiz haftalarda tarihinin birinci canlı yayınını 5 Mart’ta gerçekleştirileceğini açıkladı. Canlı olarak yayınlanacak içeriğin de ünlü komedyen Chris Rock’ın bir gösterisi olacağı söz edildi.

Milyonlarca aboneye sahip dev platform, bugün yaptığı bir açıklamayla canlı yayınlar konusunda yeni planlarını paylaştı. Dev şirket, sinema ve televizyon dünyasının önde gelen ödüllerinden biri olan Screen Actors Guild (SAG) Ödülleri’ni canlı olarak yayınlanacağını duyurdu.

SAG mükafatları bu yıl YouTube’dan, 2024’ten itibaren de direkt olarak Netflix’ten canlı yayınlanacak

Ödüllerin yayın haklarını satın alan Netflix, Twitter’dan yaptığı açıklamada 26 Şubat günü 29. kere düzenlenecek merasimi kendi YouTube hesabından canlı olarak yayınlayacağını tabir etti. 2024 yılından itibaren ise SAG Ödülleri’nin direkt olarak Netflix’ten yayınlanmaya başlayacağı aktarıldı. Merasim, daha evvel ABD’deki TBS ve TNT kanallarından yayınlanıyordu.

Buna ek olarak mükafatların adayları da Netflix’in Instagram hesabı üzerinden duyuruldu. Şirketin yöneticilerinden Bela Bajaria da Variety’ye verdiği demeçte, SAG ödüllerinin çok sevildiğini ve artık dünya çapından daha fazla insan tarafından izlenebileceğini söyledi: “Netflix’te canlı yayınları keşfetmeye başladığımız bu sıralarda, bu özel merasimi 2024 ve ilerleyen yıllarda global bir aktiflik olarak genişletmek için SAG-AFTRA ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

SAG Mükafatları nedir?

Türkçe’ye Ekran Oyuncuları Derneği Mükafatları olarak çevrilebilen SAG Mükafatları, medya kesimindeki oyuncular üzere birçok sanatçıyı temsil eden bir sendika olan SAG-AFTRA (Ekran Oyuncuları Derneği – Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatkarları Federasyonu) tarafından uzun yıllardır dağıtılıyor. Sinema ve televizyon dünyasının en itibarlı ödüllerinden olan merasim, Oscar’ın habercilerinden biri olarak da nitelendiriliyor.

Başa dön tuşu