Örümcek Adam Artık Marvel Filmlerinde Yer Alamayacak

90’lı yıllarda güç günler yaşayan çizgi roman yayıncıları, o devri çeşitli karakterlerin sinema haklarını satarak atlatmayı başarmıştı. Marvel karakterleri, uzun yıllar boyunca farklı üretimcilere ilişkin olduktan sonra tekrar MCU çatısı altında toplanmıştı. Görünüşe nazaran Marvel’in beyaz perdedeki aile saadeti sona eriyor. 

Disney, Fox’un satın alınmasıyla birlikte X-men ve Fantastic Four üzere büyük hayran kitlesine sahip üretimleri da bünyesine katmayı başarmıştı. Böylelikle hiçbir büyük Marvel kahramanı stüdyo çatısının dışında kalmamıştı.

Marvel, Spider-Man sineması çekemeyecek

Sony ve Disney, Spider-Man karakterinin paylaşımı konusunda uyuşmazlığa düştü ve Marvel Studios artık Spider-Man sineması çekmeyecek.

Bu durum, Sony tüm vakitlerin en çok kazanan Spider-Man imali haline gelen Spider-Man: Far From Home’un tekrar gösterime girmesinin akabinde ortaya çıktı. 1 milyar doları deviren sinemada üretimci hakları nedeniyle uyuşmazlık çıktı.

Bir Sony temsilcisi, mevzuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sorunun basitçe üretimci hakları olduğuna inandıklarını ve görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Ayrıyeten Kevin Feige’nin öteki Spider-Man merkezli sinemalara yardımcı olduğu lakin isminin geçmediği de belirtildi. 

Buradaki ana tartışma noktası ise beklendiği üzere para. Disney, Spider-Man: Homecoming ve Spider-Man: Far From Home sinemalarından çok küçük bir hisse alsa da karakteri kendi sinemalarında kullanma hakkı almıştı. Disney artık solo Spider-Man sinemalarında çıkarın yarı yarıya paylaşılması teklifini sundu lakin Sony bu teklife karşılık dahi vermedi. 

Gelen haberlere nazaran Spider-Man için iki yeni sinema geliştirme evresinde ve her iki sinemada de direktör Jon Watts ile Spider-Man'i canlandıran Tom Holland yer alacak. 

Sony kendi Örümcek Adam kozmosunu kuruyor

Spider-Man’in Marvel Sinematik Evreni’ndeki başarısı, Sony’ye de yansımış durumda. Japon firmanın elinden çıkan Venom ve Spider-Man: Into the Spider-Verse üzere imaller, büyük muvaffakiyet yakaladı ve her iki üretimin da devam sineması çekilecek. 

Söylentilere nazaran Disney ve Marvel, bu sinemalarda birbirlerine yardımcı olarak paydaşlığı daha da büyük hale getirmeyi planlıyordu. Sonuç olarak Disney, Sony’nin vermek istediği paydan fazlasını istedi. 

Görünüşe nazaran Sony, markalarının gereğince büyüdüğüne ve üretimlerinin, işin içinde Feige olmasa da başarılı olacağına inanıyor. Bu inanışın gerçek olup olmadığını ise bize vakit gösterecek.

Marvel açısından baktığımızda ise yeni devirde adeta şişecek olan kahraman takımında Spider-Man’in eksikliği kağıt üzerinde büyük bir sorun teşkil etmiyor. Yeniden de Spider-Man, dünyanın en büyük muhteşem kahraman markası pozisyonunda bulunuyor.

Başa dön tuşu