Örümcek Adam Filmindeki Karakterlerin Anlatılmayan Yönleri

Tom Holland’lı Örümcek-Adam’ın son sineması olan “Evden Uzakta”, Peter Parker ve bir küme sınıf arkadaşının Avrupa seyahatinde yaşadıkları macerayı temel alan bir senaryoya sahip. Lakin olay her ne kadar Peter Parker’ın üstüne konseyi üzere gözükse de birden fazla karakter, kendine has bir senaryoya sahip.

Hatta kimi karakterler, beklemediğimiz kadar büyük bir role sahip, oburlar karakterlerin kişilikleri ve aksiyonları ise çizgi romanlara kadar dayanıyor. Dilerseniz bu karakterlerin, Örümcek-Adam serisi için kıymetine ve senaryodaki yerlerine yakından bakalım.

Betty Brant

Betty Brant (Angourie Rice), Konuttan Uzakta sinemasında gördüğümüz ve epey değerli bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bu karakteri, birinci evvel Midtown Lisesi'nin haber gösterisinde gördük, sonrasında ise Avrupa'ya uçarken Ned'e (Jacob Batalon) ile konuştu ve seyahat boyunca onunla yakın bir alaka kurdu.

İlk defa 1963’te Amazing Spider-Man #4’de görünen bu karakter, çizgi romanlarda Peter ile hiç okula gitmedi. Bunun yerine o ve Peter, Daily Bugle gazetesinin çalışanları olarak tanıştılar. Betty, bu çizgi romanda, Editör J. Jonah Jameson'un sekreteriydi ve Peter ile birinci o zamanlar tanışmışlardı.

Tony Stark

Robert Downey Jr.'ın Konuttan Uzakta’da sahnesi olmamasına karşın karakteri, Mark V zırhı da dahil olmak üzere her şeyin üzerinde bir tesire sahip. Sinemadaki bu bilindik ayrıntıları bir kenara bırakırsak, aslında Tony Stark’ın, Mysterio (Jake Gyllenhaal) ile bir kontağı da var.

Mysterio, bir vakitler Stark Şirketi için çalışıyordu ve sinemada kullandığı hologram aletini de aslında kendisi icat etti. Bu aleti de birinci defa Ciwil War’da Tony Stark kullanırken görmüştük. Bu manada da Tony senaryo da hiç görünmese de büyük bir tesire sahip ve Spidey, birinci sinemada olduğu üzere bu sinemada de Tony’den arta kalan işleri tamamlıyor.

Nick Fury ve Maria Hill

Mysterio'nun hologramları ve droneları içeren planı ortaya çıktığında izleyiciler, Nick Fury ve Maria Hill’in gerçek mi yoksa Mysterio’nun teknolojisi tarafından üretilen geçersiz birer hologram mı olduğunu anlamakta zahmet çektiler. Lakin daha sonra değişik bir ikilem ortaya çıktı.

İki eski S.H.I.E.L.D. casusunun sinemalardaki olayına yakından bakacak olursak Post-credit sahnelerinden de gördüğümüz üzere aslında Fury ve Hill zannettiğimiz karakterler değil, bilakis çizgi romanlarda yer alan Skrull olan Talos ve Soren karakterleriymiş.

The Elementals

Mysterio onları hiper-güçlü mitolojik varlıklar olarak oluştursa da Elemental'ların, ışık hilesinden biraz daha fazlası olduğu ortaya çıktı. Quentin Beck'in Stark Industries çalışanı olarak geliştirdiği holografik teknolojiden kaynaklanan gerçekçi projeksiyonlar ve oluşturdukları hasar, eski çalışanı William tarafından yapılan dronelardan tarafından yapılıyor.

Bunlar her ne kadar gerçek olmasa da Mysterio'nun da söylediği üzere beşerler, post-snap dünyasında bu olayların gerçek olduklarına inanıyorlar, zira her şeye inanıyorlar. Bu Elemental’ler ise çizgi romanda Örümcek-Adam’ın düşmanı olan Sandman, Hydro-Man ve Molten Man’i anımsatıyor.

Hatta bir noktada Flash Thompson (Tony Revolori), Hydro-Man çizgi romanının kökenine çok benzeyen bir yaratım kıssasını anlatan ve Hydro-Man'in çizgi romanı olan Morris Bench hakkında bir Wikipedia yazısı bile okuyor. Açıkça görülüyor ki tiyatro sahnesi de dahil olmak üzere tüm Elemental hologramlar bir düzmeceden ibaret.

Brad Davis

Evden Uzakta’da Peter’ın romantik rakibi olarak karşımıza çıkan Brad, aslında birinci olarak 1979'da Mary Jane, Peter'la ayrıldığında onunla buluşmaya başlamıştı (Amazing Spider-Man #188). Empire State Üniversitesi’nin futbol yıldızı ve bir “pislik” olmasına karşın bu karakter, sinema versiyonunda olduğu üzere pantolonu inikken kimsenin fotoğrafını çekmiyordu.

Ayrıca Brad, çizgi roman dizisi Untold Tales of Spider-Man'in yinelenen bir karakteriydi. Bu seride de Brad, Flash Thompson ve bir küme tanınan gençle birlikte takılıyor ve Peter’ı aşağılamaya devam ediyordu.

Dimitri

Dimitri (Numan Acar), çoklukla Peter'ın Venedik oteline feribotu varken ve Midtown Lisesi öğrencilerini Prag'a götüren otobüsü sürerken göründü. Çoğunlukla sessiz kaldığı sinemanın birinci yarısında Dimitri, Quentin Beck'in sağ kolu üzere görünüyordu. Ancak onun da daha derin bir kıssası var.

Bazı söylentiler, Dimitri karakterini Spider-Man serisinin en eski makûs adamlarından biri olan ve “Chameleon” olarak da bilinen Dimitri Smerdyakov olarak tanımladı. Kim bilir? Tahminen hala olabilir, sonuçta Dimitri bir anda ortadan kayboldu ve tekrar görünmedi.

Başa dön tuşu