Son Sezonuyla Büyük Hayal Kırıklığı Yaratan 10 Dizi

Game of Thrones dizisinin final dönemi için hayranların büyük umutları olsa da sonuçlar hiç de beklendiği üzere olmadı. Bilhassa diziyle büyümüş olan Z jenerasyonu, serinin finaline çok öfkeli.

Rotten Tomatoes, final dönemi Game of Thrones kadar, tahminen de daha bile makus 10 diziyi belirledi. İşte finali insanları büyük hayal kırıklığına uğratan 10 dizi:

Game of Thrones

Dizinin en yüksek puanlı dönemi 4. dönem olurken, son dönem %53 oranında fresh notu aldı. Dizinin müellifleri çok eleştirildi, çekimlerden senaryoya her mevzuda dert çıktı. Mevzuyu herkes biliyor.

Dexter

Dexter, son döneminde o kadar büyük hayal kırıklığı yarattı ki diziyi izlemeyenler bile “Böyle son mu olur, yazık insanlara” diye isyan etti. Diziyle ilgili en hoş yorum, “yanlış yapan anti kahramanını cezalandırmak yerine seyircisini cezalandırdı” yorumu, durumu da tam olarak özetliyor.

Weeds

Weeds dönem 2’nin Rotten Tomatoes skoru %100, yani herkes izleyin demiş. Bu kara güldürünün son dönemi ise %40’ta kaldı. Son dönemin seriyi adeta yakıp yıktığını söyleyen seyirciler, dizinin final döneminde sevdikleri dizi ile alakası kalmadığını söylüyordu. Tıpkı şarkıyı şekil değiştirip değiştirip tekrar çaldıkları jeneriklerine yazık.

The Killing

Bu gizem dizisi de uygun başlayan dizilerden, birinci dönemde %100 almıştı. Son dönemi %47’ye düşen dizi, ince yazılmış senaryosu ve bağ kurulabilen karakterleriyle biliniyordu. Netflix’in iptal edildikten sonra alıp tekrar dirilttiği dizi, bir anda kendisinin zombi versiyonuna dönüştü.

True Blood

Vampirler gerçek ve şişe şişe kanımsı içki içiyorlar. Southern Gothic Sookie Stackhouse serisinden uyarlanan serinin ardında yeniden HBO vardı. Üçüncü döneminde tepe yapan dizi, finalde sınıfta kaldı.

Arrested Development

Dizinin final dönemi sınıfta kalmış olsa da temel makûs olan dördüncü dönemiydi. Birinci dönem %100 alan üretimlerden olan Arrested Development, Netflix’in elinde garabete dönüşen üretimlerden. Dizinin 4. dönem puanı yalnızca %27 olurken, final dönemi da %55 aldı.

Unreal

Oldukça karanlık bir dram dizisi olan Unreal, bayan karaktere odaklanılan az sayıda imalden biriydi. Dizi son döneminde bu özelliğini kaybedip, kalitesizce yazılmış ve odağını kaybetmiş bir imale dönüştü. Sonuç olarak son dönemde sırf %43 alabildi.

Sherlock

İlk üç dönemi epeyce büyük beğeni kazanan Sherlock’un dördüncü dönemi iki yıl evvel çıkmıştı. Bu dönem, seyircileri çok heyecanlandırmadığı üzere çok da beğenilmedi. Serideki uzun boşluk, beklentilerin artmasıyla sonuçlandı lakin son dönem bu heyecanı taşıyamadı. Kulağa tanıdık geliyor mu?

Entourage

Entourage, dünyanın gelmiş geçmiş en güzel güldürü dizisi değil lakin epey seveni olan bir üretimdi. HBO’nun güldürü serisinin son kısımları, en güzel kıssaları anlatmaktan uzaktı ve en nihayetinde de %46 oranla ekranlara veda etti.

Prison Break

Fox’un dizisi çok tanınan olarak başladı ve bir anda bütün dünyayı sardı. Dizinin çok uzun sürmesi pek de beklenmiyordu, nihayetinde muhakkak hatalardan alınan cezalar hariç mahpustan belirli bir müddette kaçmazsanız esasen sizi bırakıyorlar. Serinin final kısımları, bütün öykü akışını bozdu ve epeyce berbat puanlarla çürük sıfatı aldı.

Bonus: Lost

Lost dizisi de büyük bir fenomen olan, insanların uğruna forumlar kurduğu, saatlerce teorilere baş yorduğu, gizemin tansiyonun sonu gelmeyen bir diziydi. Lost'taki Jake genç kızların hayaliydi, birinci kısımdaki gizemli sayılar insanların sayısal loto oynarken kullandığı numaralardı. Sonra dizinin final dönemi geldi. Beşerler bütün dönemi izledi ve sonra “Eee, ne bu artık?” dedi. Makûs biten bağları anlatmak için “Sonumuz Lost üzere olmaya başladı” denildi.

Bonus #2: The Sopranos

Bölümün ortasında ekran karardı, hiçbir şey açıklanmadı. Aslında olayların anlamsızca karıştığı ve açıklamaların pamuk ipliğiyle birbirine tutturulduğu son dönemin üstüne tüy dikti. Gerçek manada ne umduk, ne bulduk halinde sona eren bir dizi oldu. Düzgün yanından bakarsak öbür hiç kimse bu sonu yapamayacak.

Başa dön tuşu