Tarihi Hollywood Grevi Sona Erdi: Anlaşmaya Varıldı!

Hollywood tarihinin en büyük grevlerinden bir tanesinde sona gelindi. Yazarlar, elde ettikleri kazanımlar sonrasında grevin sonlandırılmasına karar verdiler. En az 2026 yılına kadar yeniden böyle bir şey yaşanmayacağının sözü verildi.

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, tarihin en büyük Hollywood grevlerinden bir tanesinin sona ermek üzere olduğundan bahsetmiştik. ABD Yazarlar Birliği (WGA) ile ABD Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP), bir ön anlaşma imzalamıştı. Şimdiyse bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. WGA, grevin durdurulması için resmen çağrı yaptı. 

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda, tarafların 2026 yılına kadar anlaştıklarını görüyoruz. Yani mayıs ayından beri yaşanan durum, önümüzdeki birkaç yıl boyunca yaşanmayacak. Peki yazarlar, hangi kazanımları elde ederek anlaşmaya varıp, grevi sonlandırdılar?

Maaşlar artacak, ikramiye ödemeleri yapılacak

Hollywood

Edinilen bilgilere göre anlaşma kapsamında yazarların maaşları artırılacak. Ayrıca izleyici verileri daha şeffaf bir şekilde paylaşılacak ve yazarlar, popüler hâle gelen eserler için ikramiye ödemeleri alacaklar. Tüm bunlara ek olarak bir yapım için belirli sayıda personelin çalıştırılması zorunlu olacak. Taraflar, yapay zekâ kullanımı içinse belirli bir çerçeve içinde anlaştılar. Gelin şimdi de bu çerçeveye bakalım.

Yapılan anlaşmaya göre yapay zekâ, edebî metin yazamayacak. Bir kişi veya kurum, ChatGPT benzeri araçlarla edebî metin oluştursa bile bu metin bir kaynak olarak kabul edilemeyecek. Şirketler, yazarları yapay zekâ kullandırmak için zorlamayacak. Her şeye rağmen yine de yapay zekânın oluşturduğu bir metin olursa tüm taraflara bilgi verilecek. Böylelikle şeffaflık sağlanmış olacak.

Oyuncuların grevi ise devam ediyor

Hollywood grev

WGA, grevin sonlandırılması için çağrı yapmış olsa da Hollywood’da her şey güllük gülistanlık değil. Sinema Oyuncuları Birliği – Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (SAG-AFTRA) hâlâ grevde. Ancak WGA’nın çağrısı ile oyuncu ve sunucuların da grevi sona erdirmesi bekleniyor. Özetle; yarım kalan prodüksiyonların tamamlanması için bir süre daha beklemek gerekecek.

Neler yaşandığını merak ediyorsanız:

Hollywood’un Altını Üstüne Getiren ve Pek Çok Filmin Ertelenmesine Neden Olacak Grevler de Neyin Nesi?

Kaynak :
https://www.theverge.com/2023/9/26/23889334/wga-strike-end-hollywood-writers

Başa dön tuşu