Tarihin Su Altında Çekilmiş İlk Filmi Ortaya Çıktı (Video)

Popular Science'ın önde gelen görüntü yapımcılarından bir tanesi olan Tom McNamara, kaybolduğu düşünülen bir yapıtı ortaya çıkardı. Bu eser, John Ernest Williamson tarafından çekilmiş olan, dünyanın birinci su altı sinemasını içeriyor.

McNamara, daha öncelerden kaybolduğu düşünülen bu yapıtı, Hollanda'nın Amsterdam kentinde bulunan EYE Sinema Müzesi'nde buldu. 1914 yılında çekildiği belirlenen bu belgesel, meyyit bir at ve bu atın etrafında dolaşan bir köpek balığının, Williamson tarafından bıçaklanmasını anlatıyor. “Bir insan neden durduk yere bir köpek balığını bıçaklar?” sorusu akıllarınıza gelebilir. Gelin artık de Williamson'ın neden bu türlü bir şey yaptığına bakalım.

Williamson, bir denizaltından sualtı fotoğrafı çeken birinci kişi olarak bilinir. Denizci bir babaya sahip olan Williamson, denizlere de hakim bir isimdir. Babasının, denizin tabanını daha uygun gözlemlemek için hazırladığı bir odaya giren Williamson, burada su altından görüntüler çekmek istediğine karar verir ve bu odayı genişleterek kendine özel bir tasarım oluşturur. 

Bu tasarımı ve öbür girişimcilik projelerini geliştirmek için paraya gereksinimi olan Williamson su altında bir kişinin bir köpekbalığı ile müsabakasını görüntüleyeceğini söyler. Birinci başta uçuk gelse de yatırımcılar, Williamson'ın bu teklifini kabul ederler. “Jules Verne” isimli, ağır yüklerin taşınması için düz bir yapıya sahip olan bir mavnayla yola çıkan Williamson, Bahamalar'a gerçek yelken açar. Profesyonel iki dalgıcı da yanına alan Williamson, meyyit bir atla birlikte köpek balıklarının bulunduğu bir bölgeye demir atar. Meyyit atla köpek balıklarının dikkatini çekmek isteyen Williamson, bu planında başarılı olur ve kısa bir mühlet içerisinde köpek balıkları yanlarına yaklaşır. Dalgıçlardan bir tanesi, köpek balığını gördüğü anda endişeye kapılır ve başarılı olamaz. ikinci dalgıçsa, misyonunu muvaffakiyetle tamamlar lakin bu sırada kamera kayıtta değildi.

Kararlılığını sürdüren Williamson, rastgele bir korunma ekipmanı olmadan suya dalar. Köpek balığıyla uygun bir duruma giren Williamson, köpek balığını hem bıçaklamayı hem de kayda almayı başarır ve ortaya, az sonra paylaşacağımız imgeler çıkar.

Video, kısa bir mühlet sonra gündem olur. İmajları izleyen beşerler bu videoya “Terrors of the Deep” (Denizin Altındaki Terör) demeye başlarlar lakin bir müddet sonra görüntünün ismi “Thirty Leagues Under the Sea”  (Denizin Altında 30 Fersah) olarak kalır.

Williamson'un bu macerası, “20 Years Under the Sea” (Denizin Altında 20 Yıl) isimli kitabında yer alır. Kitabın içerisinde bahsedilen bu manzaralar artık, Tom McNamara'nın uğraşlarıyla ortaya çıkmış oldu.

Karşınızda dünyanın birinci su altı sineması:

Başa dön tuşu