Winnie the Pooh Çizgi Filmi Hakkında 9 Gerçek

Küçük bir çocuğun oyuncakları ile kurduğu ilişkiyi en sevimli haliyle izlediğimiz Winnie the Pooh çizgi filmi pek çok kişiye çocukluğunun en keyifli zamanlarını yaşattı. Aslında orijinali bir kitap olan ve bu kitaptan çizgi filme uyarlanan Winnie The Pooh hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız sıra dışı bilgilere gelin yakından bakalım.

Eskiden her şey daha mı güzeldi yoksa biz daha masum olduğumuz için mi her şey daha güzel gelirdi bilemiyoruz ama eminiz herkes hemfikir olacaktır, eski çizgi filmler çok daha güzeldi. Bunlardan bir tanesi olan Winnie the Pooh çizgi filminin ise herkeste yeri ayrıdır çünkü bu çizgi macerada küçük bir çocuğun oyuncaklarıyla kurduğu hayal dünyasının tam içine konuk oluyoruz. 

Winnie the Pooh aslında bir kitap ve çizgi film de bu kitabın bir uyarlaması. Elbette uyarlama sırasında değişen pek çok şey var. Örneğin kitabın esinlendiği gerçek oyuncaklar, dönemin şartları yüzünden olsa gerek, çizgi filmde izlediğimiz kadar sevimli görünmüyorlar. Gelin Winnie the Pooh hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ve duyunca çizgi filme bakış açınızın değişeceği sıra dışı bilgilere yakından bakalım.

Winnie the Pooh kitabı ve çizgi filmi hakkında ilginç bilgiler:

  • Winnie the Pooh kitabı pek çok dile çevrildi.
  • Kitabın yazarı kendi oğlundan ilham aldı.
  • Winnie aslında dişi bir ayıdır.
  • Tüm karakterler oyuncaktır, inanmıyorsanız gidin bakın.
  • Kitaptaki çizimlerin hikaye ile alakası yoktu.
  • Hikayede olayların geçtiği orman da gerçek.
  • Pooh ismi bir kuğudan geliyor.
  • Winnie the Pooh dünyanın en popüler çizgi filmlerinden biri haline geldi.
  • Winnie the Pooh korku filmi tüm çocukluk anılarınızı yerle bir ediyor.

Winnie the Pooh kitabı pek çok dile çevrildi:

winnie the pooh

Winnie The Pooh çizgi filminin orijinal adı The Many Adventures of Winnie the Pooh yani Ayı Winnie’nin Maceraları başlığını taşır. Çizgi filmin uyarlandığı kitabın adı ise Winnie-the-Pooh şeklindedir. İngiliz yazar Alan Alexander Milne tarafından kaleme alınan ve çizimleri illüstrator Ernest Howard Shepard tarafından çizilen çocuk kitabı ilk kez 1926 yılında yayımlandı. Daha sonra iki devam hikayesi daha yayımlanan kitap dünya çapında 50’den fazla dile çevrilmiştir. İlginç olan ise 1960 yılında basılan kitabın Latince çevirisi satış rekorları kırmıştır. 

Kitabın yazarı kendi oğlundan ilham aldı:

winnie the pooh

Winnie the Pooh kitabında yazar Milne, küçük bir çocuk olan Christopher Robin ile oyuncak arkadaşları Winnie, Piglet, Eeyore, Owl, Rabbit, Kanga ve Roo’nun maceralarını anlatmıştır. Hikayenin bu kadar sevilmesinin nedeni belki de karakterin gerçek olmasıdır. Evet, Christopher Robin gerçekten de yazarın oğludur ve adı Christopher Robin Milne’dir. Hikayenin ortaya çıkması ise yazarın çocuğuna doğum gününde bir oyuncak ayı almasıyla başlamıştır. 

Winnie aslında dişi bir ayıdır:

Hem kitapta hem de çizgi filmde açık bir şekilde görürüz ki Winnie bir erkek ayıdır. Fakat adı Winnie, yani bir kadın adıdır. Bunun hikayesi ise ilginç. Milne aslında ayının adını Edward koymuştu. Daha sonra oğluyla birlikte Londra Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ettiler ve burada dünya tatlısı bir siyah Kanada ayısıyla tanıştılar. Winnipeg adlı bu ayı dişiydi. Hem yazar hem de oğlu elleriyle besleme şansı buldukları bu ayıyı o kadar çok sevdiler ki hikayedeki ayı karakterinin adını Winnie olarak değiştirdiler. Bunun eşcinsel bir gönderme olduğu iddiaları bu hikaye ile yalanlanmıştır. 

Tüm karakterler oyuncaktır, inanmıyorsanız gidin bakın:

winnie the pooh

Christopher Robin, ilk oyuncak ayısını aldıktan sonra doldurulmuş oyuncak hayvanlara merakı o kadar arttı ki ailesi arka arkaya ona oyuncak domuz, kaplan, eşek, kanguru ve bebek kanguru aldılar. Bunlar hikayedeki Piglet, Tigger, Eeyore, Kanga ve Roo karakterleridir. Hikayede oyuncak olmayan tek karakterler baykuş ve tavşandır.

Winnie the Pooh hikayesinin çocuk edebiyatındaki önemi nedeniyle tüm bu oyuncak hayvanlar saklandı. 1987 yılından beri  hikayede oyuncaktan esinlenerek yaratılan karakterlere ait orijinal oyuncaklar New York Halk Kütühanesi’nde sergilenmektedir. Tabi dönemin şartlarını düşünürseniz göreceğiniz oyuncaklar çizgi filmde gördükleriniz kadar sevimli değil.

Kitaptaki çizimlerin hikaye ile alakası yoktu:

winnie the pooh

Winnie the Pooh kitabında illüstratör Ernest Howard Shepard tarafından resmedilen pek çok karakter çizimi vardır. İlginç olan, çizilen karakterlerin özellikle de Winnie’nin anlatılanla ilgisi yoktur. Kitapta siyah bir Kanada ayısı anlatılır ama çizimler çizgi filmde gördüğümüze benzer. Çünkü Shepard, kitabın çizimlerini yaparken kendi oğlunun Growler olarak adlandırdığı oyuncak ayısından ilham almıştır. 

Daha da ilginç olan, bugün Winnie the Pooh denilince aklımıza ilk gelen kırmızı gömlek orijinal çizimlerde yoktu. Çizimdeki Winnie tıpkı bir oyuncak gibi çıplaktı. Stephen Slesinger, 1932 yılında hikayeyi filmleştirmek için satın aldığı zaman karakterin biraz daha renklendirilmesini istedi ve böyle ikonik kırmızı gömlek ortaya çıkmış oldu.

Hikayede olayların geçtiği orman da gerçek:

winnie the pooh

Yazar Milne tıpkı hikayedeki çocuk ve diğer karakterler gibi olayların geçtiği ormanı da gerçek hayattan esinlenerek yaratmıştır. Hundred Acre Wood yani 100 Hektar Ormanı, Londra’nın dışında yer alan Ashdown Ormanı’ndan ilham alınmıştır. Yazar bu kurgusal ormanı kafasında haritalandırmış ve karakterlerin her birine yaşam alanı olacak evlerini yerleştirmiştir. 

Pooh ismi bir kuğudan geliyor:

Hikayenin adı İngilizce bilenlere biraz garip geliyor olabilir. Ayı Winnie olması için Winnie the Bear ya da Winnie the Teddy Bear gibi bir şey olması gerekir ama Winnie the Pooh olarak yazılmıştır. Bu isim de gerçek hayattan alınmıştır. Milne ve ailesi tatildeyken Christopher Robin her sabah bir kuğuya beslemek için göle gidermiş ve ona nedense Pooh dermiş. Kuğunun eline gelen tüylerini de Pooh! diyerek uçururmuş. Bu ilginç isim elbette hikayede kendine yer bulmuş. 

Winnie the Pooh dünyanın en popüler çizgi filmlerinden biri haline geldi:

Winnie the Pooh yalnızca bir çocuk kitabı olarak bile çok sevildi ama onu bütün dünyanın tanıması elbette çizgi filmi sayesinde oldu. 1961 yılında kitabın film haklarını satın alan Walt Disney, 1977 yılında The Many Adventures of Winnie the Pooh ismiyle çizgi filmini yayınlamaya başladı. Bugün Disney Plus dijital platformuna bakarsanız orijinal çizgi filmin yanı sıra pek çok yan hikayenin anlatıldığı Winnie the Pooh filmlerini de bulabilirsiniz. 

Winnie the Pooh korku filmi tüm çocukluk anılarınızı yerle bir ediyor:

Sevimli bir çocuk hikayesi ve çizgi filmi olan Winnie the Pooh 2023 yılında Winnie the Pooh: Blood and Honey filmi ile izleyenlerin karşısına çıkıyor. Fakat bu sefer hiç de sevimli değil. Christopher Robin büyümüş ve eski oyuncak arkadaşlarını terk etmiştir. Bu terk edilmeye dayanamayan oyuncaklar da içlerindeki canavara yenik düşmüş ve cinayet işlemeye başlamışlardır. 

Bir dönem çocukların en sevdiği çizgi film olan Winnie the Pooh hakkında daha önce hiç duymadığınız ilginç gerçeklerden bahsettik. Basit çocuk hikayesi olarak başlayan bu maceranın bugün giderek büyüyen bir sektör haline gelmesi gerçekten de hayret verici. 

Geriye Dönüp Bakıldığında “Ne Güzel Günlerdi” Diye Yad Edeceğiniz Eski Çizgi Filmler

Başa dön tuşu