Yanlış anlaşılan sinema sahneleri!

Ünsal Sarıtoprak

Herkesin Düşündüğü

Avengers: Infinity War’un açılış sahnesinde Hulk’ın Thanos ile olan müsabakasını görüyoruz. Lakin bir mühlet sonra Hulk’ın Thanos tarafından yenildiğini ve Heimdall’ın açtığı portalla dünyaya döndüğünü görüyoruz. Bunun akabinde tüm sinema boyunca Bruce Banner, Hulk’a dönüşemiyor. İzleyiciler de Hulk’ın Thanos’tan korkup kaçtığını düşünüyor.

Gerçekte Olan

Russo Kardeşler’in açıklamasına nazaran Hulk, Thanos’tan korkup kaçmıyor. Joe Russo’nun söylediklerine nazaran Bruce’un çözemediği şeyler kelam konusu olduğunda Hulk ortaya çıkıyordu. Lakin bu sefer Hulk, Bruce Banner’ın zekasına muhtaçlık duymuş ve ona müsaade vermişti.

Herkesin Düşündüğü

Christopher Reeve’in başrolünde yer aldığı Superman filminde herkes tarafından yanlış anlaşılan çok bilindik bir sahne bulunuyor. Bu sahne, Superman’in dünyanın etrafında tersten dönerek vakitte seyahat yaptığının sanıldığı kısım. Superman dünya etrafında döndükçe dünya yavaşlar ve sonunda bilakis dönmeye başlar.

Gerçekte Olan

Superman dünyayı aksine çevirerek vakitte seyahat etmez. Bilim insanlarının vakitte seyahat konusunda hemfikir olduğu bir mevzu varsa bu mevzu ışık suratı ile ilgilidir. Teoride mümkün olabildiği üzere Superman, ışık suratı sayesinde vakitte seyahat etmiştir.

Herkesin Düşündüğü

Christopher Nolan imzalı harika bilim kurgu filmi Interstellar’da geçen sevgi ile ilgili konuşma hakkında düşünülenler ve gerçekte olanlar birbirinden biraz farklı. Bu konuşmada sevginin gözlemlenebilir ve güçlü olduğundan, şuurumuz ile algılamamızın güç olduğu bir şey olduğundan bahsediliyor. Son olarak sevgi konusunda algılayabileceğimiz tek şeyin vakit ve yer boyutlarını aştığı olduğu söyleniyor.

Gerçekte Olanlar

Aslında bu kelamlar Brand’in Cooper’ı Edmund’ın yanına gönderebilmek için sarf ettiği sözlerdi. Bu sahne sinemanın fragmanlarında reklam olarak epey fazla kullanıldı. Fakat gerçekte bu kadar duygusal bir yükü yoktu.

Herkesin Düşündüğü

2014 yapımı Kingsman: The Secret Service, dünya çapında büyük beğeniler toplamıştı. Kingsman’in bir sahnesinde Harry Hart, Rednecklerin bulunduğu bir kiliseyi yok ediyor. Bu beşerler bağnaz derecede ırkçı ve homofobiktirler. İzleyiciler de bu sahnenin epey havalı olduğunu düşünür. 

Gerçekte Olan

Bu sahne dehşetli bir sahnedir. Herkesin beyninin havada uçtuğu, kimilerinin yüzünün kasıtlı biçimde yakıldığı, bu sahneyi havalı olarak nitelendirmek çok güç. Birden fazla izleyici ise bu sahnede dehşete düştüğünü söz etmişti. Makus manada.

Başa dön tuşu