Yayın Platformlarında Geri Dönebilecek 11 Yerli Dizi

İnternet yayıncılığı, reyting nedeniyle ya da diğer nedenlerden ötürü yayın hayatına son verilen üretimlerin hayata dönmesi için bir fırsat sağlıyor. Bunun en değerli iki örneği, Netflix ile geri dönüp çok yüksek izlenme sayılarına ulaşan Lucifer ve BluTV’de büyük heyecan yaratan Behzat Ç olarak gösterilebilir. Pekala yayın hayatına geri dönmeyi hak eden öteki dizilerimiz yok mu? Katiyen var.

Not: Liste sıralanırken rastgele bir kıstasa nazaran sıralanmamıştır. 

Yayın Hizmetleriyle Geri Dönebilecek Diziler

Leyla ile Mecnun

Bugün rastgele bir platform çıkıp dese ki “Leyla ile Mecnun yine başlıyor, 8 kısımlık, kısımların her biri 50 dakika olan bir dönem yapacağız”, internet bozulur. Beşerler platformu çökertir. Dizi, yayınlandığı gün biter. O denli bir hayran kitlesi var. Dizi, dünyanın en sıra dışı beşik kertmesi öyküsünü, Kireçburnu'nda yaşayan ve tek bir beyin hücresini paylaşarak hayatta kalan karakterlerin maceralarını anlatıyor.

Ezel

Ezel, tadı insanların damağında kalan bir diziydi. Keyifle ilerleyen ve reytinglerde tepeye oynayan dizi, senaryosu o formda yazıldığı için erkenden bitmişti. Diziyi hâlâ seven ve özleyen büyük bir hayran kitlesi var. Ortadan geçen yıllar içerisinde karakterlerin kıssası de ilerlemiş olabilir. Haliyle bu türlü bir dizi başarılı olacaktır. 

Kardeş Payı

Selçuk Yol + Murat Cemcir ikilisi, başarılı bir formüldür. Gruba katılan üçüncü isim olan Ahmet Kural her ne kadar son devirde skandallar ile anılıyorsa da beşerler bu diziyi de izleyecektir. Absürtlüğün hududunda dolaşıp dolaşıp mahalleye geri dönen dizi, YouTube’da en çok klipleri izlenen yayınlar ortasında da yer alıyor.

Kanıt

Türkiye’nin CSI’ı, zekice anlatımı ve çok abartıya kaçmayan lakin tesirli bulmacalarıyla televizyona farklı bir hava katmıştı. Dizide, eski İsimli Tıp Enstitüsü Lideri, Prof. Dr. Sevil Atasoy bize olayları açıklıyordu. 

Suskunlar

Bu dizi, Sleepers sinemasının uyarlaması olmakla eleştirilmişti. Öte yandan ne anlattığınız değil, nasıl anlattığınız kıymetlidir. Üstü kapatılan bazı hususlara değinmesi, efsanevi finali ile de güzel anılan dizilerden biridir. Ayrıyeten çok erken bittiği için pek çok kişiyi de eksik bırakmıştır.

Elveda Rumeli

Sütçü Ramiz ve kızları etrafında dönen bu dizide, 1900’lerin başında Makedonya’da geçen bir öyküye tanıklık etmişltik. Osmanlı Devleti’nin son periyodunda yaşanan isyan hareketlerinin, Balkanlar’daki acılarla dolu sürecini sütçü Ramiz ve ailesinin gözünden izlemiştik. Muhtemelen Türk dizi tarihinin en âlâ periyot dizilerinden biri olan üretim da bugün yayına girse bugün ses getirecektir.

7 Numara

Farklı kentlerden ve farklı kültürlerden gençler, üniversite okumaya İstanbul’a geldiklerinde tıpkı meskende kalmak zorunda kalmış ve macera başlamıştı. Dizi bir efsaneye dönüştü. Çok naif, çok keyifli bir diziydi. 

Avrupa Yakası

Bir devir Türkiye’nin bütün günlük konuşma kalıplarını üreten, Gülse Birsel’in birinci televizyon dizisi olan imal, karakterleri ve mizah anlayışıyla gönüllerde taht kurmuştu. Dizinin kendisi olmadı diyelim de Burhan Altıntop spin-off’u oldu o da olumlu.

Çemberimde Gül Oya

1970’lerin sonu ve 80’lerin başında, darbe öncesinde yaşanan karışıklıklar ve sağ-sol olayları bu dizide anlatılıyordu. Televizyonun en kaliteli üretimleri ortasında gösteriliyordu. 

Tatlı Hayat

Haluk Bilginer ve Türkan Şoray’ın oynadığı, epeyce keyifli ve kaliteli bir sit-com olarak zati uyarlama bir eserdi. Tekrar de o kadar hoş yerelleştirilmişti ki, güya baştan beri Türk muharrirler tarafından ele alınmıştı. 

Sıdıka

1997 yılında televizyon ekranlarında kendine yer bulmaya başlayan bu üretim, kenar mahallelerde yaşayan ve dünya ile çok da alakadar olmayan, tutucu bir ailenin aydın kızı Sıdıka’nın komik maceralarını ve müşahedelerini ekrana taşıyordu. Atilla Atalay’ın yapıtlarından uyarlanmıştı.

Bu listede olmasa da hürmetle andığımız, yeri başka olan diziler var: Güzin Abla, İkinci Bahar, Muhteşem Baba, Ekmek Teknesi, Kaygısızlar, Bizimkiler, Mahallenin Muhtarları, Çiçek Taksi üzere üretimler da farklı bir yere sahip.

Sizin aklınıza gelen, bizim unuttuğumuz bir üretim var mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Başa dön tuşu