Yıldızlarla Dolu Ford VS Ferrari Filminden İlk Fragman Geldi

Otomobil yarışları her periyot büyük bir tutkuyla takip edilmiştir. Son yıllarda F1 ve FILA idaresi sık sık spordan çok parayı öne çıkarmakla eleştirilse de motor sporlarına olan ilgi azalmadı.

Son yıllarda orta ara yarış sinemalarına konut sahipliği yapmaya başlayan Hollywood üretimleri ortasına epey önemli bir sinema katılıyor. Yönetmenliğini Logan sinemasıyla büyük muvaffakiyet yakalayan James Mangold’un yaptığı Ford VS Ferrari sinemasında Matt Damon’u mühendis Carroll Shelby ve Christian Bale’i de yarışçı Ken Miles olarak görüyoruz. İkili, Ferrari’yi yenebilecek bir Ford arabası yapmaya çalışıyor. 1966 yılında geçen sinema, ikilinin 24 Hours of Le Mans yarışına kadar uzanan denemelerini merkezine alıyor.

Fragman, Bale’in söylediği “Orada kusursuz bir tıp var. Görüyor musun?” cümlesiyle başlıyor. Oğlu da görebildiğini söylüyor. Bale, “Çoğu insan göremiyor” yanıtını veriyor.

Bu esnada, Tracy Letts’in canlandırdığı Henry Ford II, mühendis Shelby (Damon) ile görüşme yapıyor ve ondan gelmiş geçmiş en süratli arabayı yapmasını istiyor. Shellby de “Konu süratle alakalı değil, otomobilinizin direksiyonun gerisinde safkan bir yarışçı olması gerekiyor. O da Ken Miles.” diye yanıt veriyor. Yani “Ben arabayı yaparım lakin kullanabilecek adam bir tane var.” demeye getiriyor.

Mustang Shelby’lerin de altında imzası bulunan mühendisi daha sonra, kendi imzasını taşıyan Cobra arabalardan biri ile yarışçının kapısında görüyoruz.

Fragman, araba mühendisliğinin kuvvetli ve pis yanlarını gösteriyor, periyodunun kimi kazalarına konut sahipliği yapıyor. Ford VS Ferrari, devrin havasını hayli uygun biçimde yansıtan ve gerçek olaylara dayanan bir sinema olarak göze çarpıyor. İmal, FOX’un ve yeni ana firması Walt Disney’in Oscar adayları ortasında da yer alma ihtimaline sahip.

Filmde ayrıyeten Jon Bernthal, Caitriona Balfe, Josh Lucas, Noah Jupe, Remo Girone ve Ray McKinnon da yer alıyor. Sinemanın vizyon tarihi ise 15 Kasım.

Başa dön tuşu